Pevnost poznání ukáže, jak se světové velmoci utkaly o vesmír

Foto: Pevnost poznání
čtvrtek 4. duben 2019, 11:00 – Text: Martina Vysloužilová

Dobývání vesmíru světovými velmocemi a touha být v kosmu první. O tom bude popularizační akce Vesmírný závod, která startuje 9. dubna v Pevnosti poznání. Návštěvníci se mohou účastnit přednášek vědců, výstavy Meteor 55 Českého rozhlasu Dvojky, promítání filmů, workshopů i tvůrčích dílen.

Vesmírného závodu se až do konce dubna zúčastní hlavně dvě expozice, z nich každá bude představovat jednu světovou velmoc. Expozici Světlo a tma „obsadí“ Američané a Vědu v pevnosti zase Sovětský svaz. Autoři programu ukáží, jak se tyto státy předháněly ve vysílání odvážných jednotlivců do vesmíru.

„Tematika vesmírného závodu byla vždy oblíbená, což dokazuje i nespočet konspiračních teorií, které se postupem času objevovaly. V Pevnosti jsme se proto rozhodli propojit historickou expozici s expozicí kosmonautiky a astronomie. Návštěvníci nahlédnou k oběma soupeřícím stranám a zjistí, jak se rivalové snažili předběhnout ostatní. Aktuálnost tématu můžeme přeneseně pozorovat ve snaze dosáhnout povrchu Marsu. Přestože se dnes pohybujeme na poli světové spolupráce, a nikoli pod tlakem studené války, tak zcela jistě bude někdo chtít být první,“ řekl Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

Vesmírný závod zahájí setkání s americkým astronautem Adrewem J. Feustelem z NASA, který bude mít 9. dubna v Laudonově sále besedu pro veřejnost. Slavný geofyzik přiletí do České republiky na pozvání Akademie věd České republiky a v 17 hodin, před setkáním v Laudonově sále, symbolicky odpálí maketu rakety před budovou Pevnosti. „Jedná se o aktivitu, kterou běžně děláme s dětmi. Pomocí zapálené šňůry z bezpečné vzdálenosti odpálíme malý model rakety s astronautem z 3D tiskárny uvnitř,“ doplnil Roman Chvátal. Právě takovou raketu mohou návštěvníci odpalovat také během tří následujících víkendů (13.–14. 4., 20.–21.4 a 27.–28.4).

Pevnost vystaví metrový model rakety Saturn

Návštěvníci uvidí metrový model rakety Saturn, který vyrobila 3D tiskárna, a také budou mít možnost zapojit se do soutěže Raketový inženýr. Děti si vyrobí vlastní planetu nebo část nového povrchu Marsu u exponátu Legorobotiky. Kromě toho se dozví, jaké věci si s sebou bere astronaut na Mezinárodní vesmírnou stanici či jak se liší jednotlivé programy národních organizací, jako jsou Apollo nebo Gemini. „Představíme nejvýznamnější pokroky USA a SSSR. Do aktivit zapojíme nejen texty, dokumentární videa a přednášky, ale také prezentaci pomocí 3D tiskárny. Lidé se také dozvědí, jaké chyby a katastrofy se v minulosti odehrály,“ řekl Tomáš Arnold z katedry historie. Zájemci si rovněž zahrají deskové hry o dobývání vesmíru. Chybět nebudou ani zajímavé přednášky vědců z přírodovědecké fakulty, mluvit budou například o stopách dávných objevů nebo observatoři Pierre Auger v Argentině.

Výstava zachycuje vědce v netradičních situacích

Až do konce dubna je v Pevnosti poznání také zajímavá výstava Meteor 55 Českého rozhlasu Dvojka. Zachycuje vědce v netradičních situacích. Autorem snímků je fotograf Khalil Baalbaki, který spolupracoval s tehdejším autorem Meteoru Markem Janáčem. Výstava se stala putovní a získala i cenu Akademie věd v soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2013. Po pěti letech, když Meteor slavil 55. narozeniny, byla galerie vědců doplněna o dalších 5 spolupracovníků Meteoru a také o otce zakladatele, Josefa Kleibla. Nové fotografie byly pořízeny v duchu románů Julese Verna. Meteor můžete poslouchat na stanici Český rozhlas Dvojka každé sobotní dopoledne.

Přednášky vědců z PřF v rámci akce Vesmírný závod

Pátek 12. 4.

10:00 Život ve vesmíru (Zdeněk Řehoř)

Sobota 13. 4.

11:30 Vlastnosti a vývoj vesmíru (Lukáš Richterek)

13:30 Věda a sci-fi (Jan Tomaštík)

15:00 Olomoucká stopa v astrofyzice – observatoř Pierre Auger v Argentině (Jan Tomaštík)

Neděle 14. 4.

11:30 Věda a sci-fi (Jan Tomaštík)

13:30 Olomoucká stopa v astrofyzice – observatoř Pierre Auger v Argentině (Jan Tomaštík)

15:00 Po stopách dávných objevů aneb Jak se neztratit v prostoru a čase (Tomáš Locker)