Pískovna, model DNA i dřevěný labyrint. Pevnost vyrábí nové exponáty

Pevnost poznání představí také zdokonalený model mozku.
Foto: Archiv Pevnosti poznání
středa 1. srpen 2018, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Expozice Pevnosti poznání Univerzity Palackého obohatí nové exponáty. Na obnově výstavních prostor pracuje tým muzea vědy během celého roku, v letních měsících se nejvíce rozvíjí sekce nazvaná Živá voda. Zruční řemeslníci tvarují rozsáhlý model pískovny nebo dřevěný labyrint. 

Originální předměty vznikají přímo v dílnách Pevnosti poznání. Jsou výsledkem zdařilé spolupráce odborníků, hlavně z přírodovědecké fakulty, a řemeslníků, kteří k jejich výrobě používají nejrůznější materiály. Každý výrobek, který projde jejich rukama, je prototyp. Musí si ho sami navrhnout a technologicky promyslet. Inspiraci hledali především v okolní přírodě.  

„Věřím, že nové exponáty budou atraktivním doplněním naší nabídky a že si návštěvníci užijí ještě více zábavy. Jejich tvorba je jedním ze základních kamenů programového rozvoje Pevnosti poznání a doufám, že společně s tematickými víkendy přitáhnou nové zájemce o vědu a poznání,“ řekl programový ředitel popularizačního centra Roman Chvátal. 

Pískovna ukáže krásný podvodní svět

Alexandr Krčka vyrábí pískovnu, kterou tvaruje pomocí nožů, dláta či brusky. „Toto je sochařská hmota, ale používá se i ve stavebnictví. Je to speciální polystyrén, který je tvrdší, a má tu vlastnost, že se z něho dá vytvořit téměř cokoliv. V našem případě se jedná o pískovnu, která bude zároveň sloužit i jako hromadná lavička pro návštěvníky,“ líčil Alexandr Krčka.

Díky exponátu návštěvníci nahlédnou pod vodní hladinu a prohlédnou si tento krásný svět zblízka. „Především zde potkají charakteristické živočichy jako například mlže slávičku mnohotvárnou, velevruba malířského či škebli říční. Obří lastury velevruba a škeble ukážeme v podobě lehátek, do kterých se budou moci děti (a nejen ony) schovat. Taky tady naleznou další obyvatele pískoven jako sumce velkého nebo štiku obecnou. Součástí exponátu bude i interaktivní hra Vážka a akvárium s živými rybami,“ doplnila bioložka Alena Vláčilová, která je koordinátorkou expozice Živá voda. Vysvětlila, že pískovny v povodí nížinných řek jsou významným krajinným prvkem a že v okolí Olomouce se jich nachází velké množství.  

Novinky jsou také na obřím modelu mozku

Návštěvníci se mohou blíže seznámit s jednotlivými vrstvami, které chrání náš mozek. Uvidí tři mozkové pleny bezprostředně přiléhající k mozkovým závitům. Na průřezu lebeční kosti jsou znázorněny základní části kostní tkáně.

„Lebku pak pokrývá kůže, jejíž jednotlivé vrstvy spolu s cévami, smyslovými tělísky, potními i mazovými žlázkami jsou v exponátu popsány nebo znázorněny ve 3D formátu. Celkový dojem dokresluje ‚bujná kštice‘ vlasů,“ popsala novinky Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty. Doplnila, že názorné vyobrazení jednotlivých vrstev má navíc význam nejen edukativní, ale také estetický. Mozkovými obaly s kůží a vlasy se totiž tvůrcům podařilo téměř zamaskovat dřevěný sloup, který nebylo z technických důvodů možné při konstrukci exponátu nijak skrýt.  

Časová osa ukáže neuvěřitelný proces evoluce

Již brzy bude mezi jednotlivými patry budovy viset také velký model dvoušroubovice DNA. Tým Pevnosti připravuje i časovou osu, která ukáže evoluci organizmů. „Návštěvníci si díky ní uvědomí, že dnešní život nevznikl z minuty na minutu či ze dne na den, ale je výsledkem procesu, který trval mnoho miliard let,“ řekla Alena Vláčilová. V červenci a srpnu si zájemci otestují svou motoriku, nahlédnou pod objektivy nových mikroskopů nebo zabalancují na speciální plošině. Na podzim bude připravena historická strategická hra nebo rozšířený model čistírny odpadních vod. Přibyde také exponát s názvem Fáze Měsíce, který přiblíží, jak se v průběhu měsíce tyto fáze mění a jaké je vzájemné postavení Země, Měsíce a Slunce. V sekci geografie se objeví výstavní předmět nazvaný Země není placatá. Lidé si vyzkouší, že na mapě s velkým měřítkem dochází ke zkreslení délek, a zjistí, že kdyby byla Země placatá, nestřídaly by se den a noc tak, jak je známe. 

Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci sídlí v historicky vzácné budově s dřevěnou konstrukcí, původně dělostřeleckém skladu z 19. století. Je umístěna v areálu Korunní pevnůstky v centru Olomouce. Kromě stálých tematických expozic a planetária popularizační tým připravuje řadu doprovodných akcí pro všechny generace. Loni přišlo téměř sto tisíc návštěvníků. Více informací najdete na webu Pevnosti poznání.