Počet dárců krve z univerzity opět stoupl

Rektor UP Martin Procházka a prezident ČČK Marek Jukl losovali výherce.
Foto: Martin Višňa
Úterý 8. březen 2022, 8:00 – Text: (red)

Rovných 1000 odběrů krve při Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc si v roce 2021 připsali studenti a zaměstnanci univerzity. Meziročně je to o padesát odběrů více a ve srovnání s posledním ne-covidovým rokem jde dokonce o trojciferný nárůst. Nejčastěji se mezi dárci objevují studenti a zaměstnanci přírodovědecké fakulty, kteří stojí téměř za každým třetím odběrem.

„Skoro sto čtyřicet provedených odběrů pomyslně hájilo barvy lékařské fakulty, sto dvacet si jich připsala fakulta tělesné kultury a přes stovku odběrů se dostaly ještě filozofická a pedagogická fakulta,“ vypočítává docent Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže a pedagog přírodovědecké fakulty a dodává: „V prvním roce iniciativy Daruj krev s UP (2014 – pozn. red.) jsme přitom registrovali pouhých 345 odběrů.“

Mnozí dárci často ani netuší, že se odběrem v olomoucké fakultní nemocnici stávají jedním z deseti potenciálních výherců zajímavých cen. Ty letošní před několika dny vylosoval Marek Jukl společně s rektorem UP Martinem Procházkou. Všichni od univerzity obdrží voucher v hodnotě tisíc korun na nákup v UPointu (viz box níže).

Ještě důležitější je to, že 213 z celkového počtu loňských odběrů připadlo na prvodárkyně a prvodárce. „Není tajemstvím, že právě prvodárci jsou nejvíce ceněni, protože obecně dobrovolných dárců krve v Česku kontinuálně ubývá, a právě první krok je ten nejdůležitější,“ říká Ondřej Martínek, iniciátor výzev Daruj krev s UP a týdenní výzvy Daruj krev s rektorem.

Ta poslední se uskutečnila tradičně v polovině února v průběhu Akademického týdne UP (o zahájení jsme psali zde), kdy během pěti dnů přišlo darovat krev či plazmu 55 studentů a zaměstnanců univerzity, přičemž prvodárci tvořili skoro třetinu z nich. Všichni dárci od 14. do 18. února navíc obdrželi od univerzity dárkovou tašku s upomínkovými předměty, a to bez ohledu na to, zdali se hlásili k univerzitě.

Více o výzvách na www.daruj.upol.cz.

Výherci Daruj krev s UP 2021

Jan Chasák (PřF), Adéla Kouřilová (CMTF), Radim Chamlar (PřF), Pavel Štarha (PřF), Martin Riabec (PřF), Veronika Mlčáková (FTK), Martina Jandová (PF), Kateřina Schuranová (PF), Tereza Marková (FZV), Martin Golec (RUP).