Pod nejlepší právnickou publikací roku 2018 jsou podepsaní olomoučtí odborníci

Filip Melzer (vlevo) a Petr Tégl při předávání cen. Foto: SKPD
Čtvrtek 10. říjen 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Jak vypadá nejhodnotnější právnická publikace vydaná v Česku v roce 2018? Má přes 1700 stran, autorský tým na ní pracoval intenzivně přes dva roky a má toho hodně společného s Právnickou fakultou UP. Prestižní Autorskou cenu Společnosti Karlovarské právnické dny za rok 2018 získal komentář k novému občanskému zákoníku: Občanský zákoník IX. Svazek, § 2894-3081 Závazky z deliktů a z jiných právních důvodů. Jako vedoucí autorského týmu jsou pod ním podepsaní Filip Melzer a Petr Tégl, kolegové z katedry soukromého práva a civilního procesu právnické fakulty.

Prestiž ocenění dodává způsob výběru publikací, který pořadatel, společnost Karlovarské právnické dny, před lety upravil. K návrhům na udělení Autorské ceny je oprávněno na dvě stě českých osobností, předních odborníků z oblasti právní teorie a praxe. A právě hlasy nominátorů rozhodují. „Při pohledu na seznam možných nominátorů nás cena samozřejmě velmi těší. Naše vědecká práce je do jisté míry problematická, protože reálný efekt nevidíte okamžitě. Účinek v našem případě spočívá v tom, že komentář začne rezonovat v praxi. Například soudy podle něj začnou rozhodovat. Od vydání komentáře je to obrovský časový odstup. Tohle ocenění je ohodnocení naší práce v reálném čase. I z tohoto důvodu nám cena dělá radost,“ řekl Filip Melzer, který sám napsal podstatnou část oceněného svazku.

Devátý svazek komentáře k novému občanskému zákoníku je věnován závazkům ze zákona, největší část analyzuje problematiku náhrady škody, nekalé soutěže a bezdůvodného obohacení. Spolu s vedoucími autorského týmu na něm pracovalo dalších 11 spoluautorů. „Na každém svazku pracuje trochu jiný tým. Vždy se snažíme vybírat odborníky, kteří jsou na dané právní oblasti nejlepší v republice. V tomto svazku nám například část napsal soudce Nejvyššího soudu – Pavel Simon, nekalou soutěž zase zpracovával Jiří Kindl. Spolupracovali jsme i s kolegy ze Slovenska. Části komentáře byly dokonce obhájeny jako habilitační práce,“ naznačil Petr Tégl. Z PF UP se na komentáři jako spoluautor podílel ještě Petr Dostalík z katedry teorie práva a právních dějin.

Filip Melzer a Petr Tégl na komentáři k novému občanskému zákoníku pracují s kolegy již více než osm let. Zatím jim vyšly čtyři svazky, z toho jeden dvoudílný. „Kolik bude nakonec svazků, zatím nevíme. Ještě nejsme ani v polovině naší práce. Rozpracovaných nyní máme víc věcí. Téměř hotové jsou například závazky z jednostranného právního jednání. A vedle toho se asi nejvíc pracuje na věcných právech a dědickém právu. Zkrátka bojujeme na více frontách,“ vysvětlil Filip Melzer.

Komentář k občanskému zákoníku z dílny Filip Melzer, Petr Tégl a kolektiv získal tuto prestižní cenu již podruhé. Společnost Karlovarské právnické dny jim udělila Autorskou cenu také za rok 2016 za dvoudílný IV. svazek zaměřený na rodinné právo. „Kolegů, kterým se cenu podařilo obhájit, moc není. Je to potvrzení, že naši soustavnou a dlouhodobou práci děláme asi dobře,“ dodal Filip Melzer.

Zajímavostí je, že za poslední tři roky Autorskou cenu získala díla úzce spojená s odborníky z PF UP. Mezi již zmiňované svazky se vklínil jednosvazkový komentář k občanskému zákoníku, kde je mezi vedoucími autorského týmu Jan Petrov, který ještě v loňském akademickém roce pracoval také na katedře soukromého práva a civilního procesu PF UP. U odborné veřejnosti jsou navíc velmi chváleny komentáře k závazkovému právu Milana Hulmáka ze stejné katedry. Olomoucká fakulta tak patří v oblasti soukromého práva k české špičce.

A pokud by měli Filip Melzer a Petr Tégl sami vybrat nejpovedenější právnickou publikaci vydanou v Česku v posledních letech, ukázali by shodně na knihu Petra Lavického Důkazní břemeno v civilním řízení soudním.

Společnost Karlovarské právnické dny udílí Autorskou cenu od roku 1998 (cena byla poprvé udělena za rok 1997). Od roku 2013 pak podle nových pravidel.

Autorská cena ČR – udělovaná Společností Karlovarské právnické dny za rok 2018

1. místo – Občanský zákoník IX. svazek § 2894-3081 Závazky z deliktů a z jiných právních důvodů

Autoři: Filip Melzer, Petr Tégl a kolektiv

2. místo – Smlouva o dílo