Podpořte v krajské anketě univerzitní parkánové zahrady

Parkánové zahrady UP.
Foto: Vojtěch Duda
středa 25. červenec 2018, 13:57 – Text: (ipu)

Hejtmanství vyhlásilo druhý ročník soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje. Mezi finalisty má zastoupení i Univerzita Palackého, a to díky parkánovým zahradám. Ty jsou nominovány v kategorii místa s faktorem „genius loci.“ O tom, jak se umístí, rozhodne veřejnost v internetovém hlasování.

Ceny se vyhlašují v pěti kategoriích: Novinka v cestovním ruchu, Místo s faktorem „genius loci“, Family friedly zařízení, Gastronomická akce a Cyklistická destinace. Každá kategorie má pět finalistů. Pro své favority mohou už teď lidé hlasovat prostřednictvím stránek http://www.cenykraje.cz/. Hlasovat je možné do 20. srpna.

Hejtmanství soutěž vyhlašuje proto, aby do regionu přilákalo ještě více návštěvníků a zároveň odměnilo ty, jež v oblasti cestovního ruchu aktivně pracují. Letošní finalisty ankety vybrala odborná porota na základě nominací vzešlých od turistických informačních center z celého kraje. Tři nejlepší v každé kategorii budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru ve čtvrtek 6. září v Arcibiskupském paláci v Olomouci. Kromě vítězů jednotlivých kategorií ocení hejtman ještě osobnost, která se významným způsobem zasloužila o rozvoj cestovního ruchu v Olomouckém kraji.

Parkánové zahrady se prostírají na Petrském návrší v severovýchodní části městské památkové rezervace. Od Bezručových sadů je odděluje pás hradeb, na nichž jsou zahrady rozmístěny v navazujících terasách. Jednotlivé univerzitní zahrady, původně privátní zahrady kanovnických rezidencí a minoritského kláštera, se rozkládají za budovou dnešního Rektorátu UP, Křížkovského 8, a za objekty filozofické fakulty na ulici Křížkovského 10 až 14. Zadní trakty těchto budov tu zároveň vytvářejí souvislé severní ohraničení celého komplexu zahrad a zároveň ze svých oken umožňují výjimečný pohled do zahrad, lemovaný porosty Bezručových sadů obepínajících hradební pásmo.