Podzimní prázdniny v Pevnosti poznání budou nadpřirozené

Ilustrační foto: Adam Mráček
Pondělí 24. říjen 2022, 15:00 – Text: Martina Vysloužilová

Pevnost poznání, muzeum vědy Přírodovědecké fakulty UP, připravila na podzimní prázdniny speciální program pro děti i jejich rodiče. Návštěvníci se ocitnou v jiném světě pomocí virtuální reality, odhalí tajemství buňky nebo se vrátí do minulosti a v roli dělostřelců nabijí dělo k obraně Olomouce. A kdo se nebude bát, může se vydat na stezku odvahy nebo se podívat, jak se v čarodějné laboratoři míchá kouzelný lektvar.

Speciální prázdninový program bude v olomouckém science centru připraven od 26. do 30. října. Děti si mohou na pokladně vyzvednout hrací kartu a vydat se do jednotlivých interaktivních expozic plnit nejrůznější úkoly i vědecké výzvy.

„Chtěli jsme dětem nabídnout něco nového na dny, kdy mají volno. Připravili jsme proto zajímavé úkoly v rámci mise superhrdinů Strážců poznání. Stačí přijít k nám v otevírací době, vzít si kartu a pak už se jen vydat za dobrodružstvím. A to doslova – v expozici Světlo a tma jsme totiž připravili animační program, kdy děti budou astronautovi pomáhat sbalit věci na cestu do vesmíru. A nejen to, v modelu mozku například pomocí UV světla odhalí, jaká část tohoto superpočítače našeho těla je nejstarší a proč,“ lákal na program Roman Chvátal, programový vedoucí Pevnosti poznání.

Prázdninové aktivity doplní oblíbená akce Pevnost duchů

Do tajuplné a kouzelné Pevnosti duchů, po níž budou provádět strašidla a duchové, se odvážní návštěvníci vydají v pátek a sobotu 28. a 29. října od 9 do 22 hodin. Těšit se mohou na alchymistovu únikovou hru, kdy odhalí historická propojení mezi vědou a nadpřirozenem a pomocí chemických experimentů vyřeší nejednu záhadu. Chybět nebude ani stezka odvahy nebo fyzikální pokusy na téma gravitace. A koho zajímá temná turistika, dozví se informace o cestování do zeměpisných míst spojených se smrtí.

Na cestu časem pozvou zájemce lektoři z vědeckých dílen. Ti se zaměří na historii a předvedou, jak se z alchymie (vědy kouzelníků a šarlatánů) postupně stala chemie. Zajímavá bude ukázka střelného prachu nebo příprava zlata či stříbra z obyčejných levných kovů. „Představíme si historické využití chemických ‚vychytávek‘ v domácnosti, ale i postupy, které se využívají dodnes. Z kreativní dílny si potom příchozí odnesou klíčenku s vlastnoručně vyrobeným ‚zlatem‘,“ doplnil Roman Chvátal. Pro ty, kteří přijdou v kostýmu, bude mít Pevnost poznání slevu na vstupném. Do všech expozic zaplatí jen sto korun.

Pevnost poznání se připojila k nové misi Déčka SUPERJÁ

Celoroční soutěž České televize Déčko si klade za cíl nadchnout děti pro pohyb a zdravý životní styl. Po splnění úkolů čeká účastníky malá odměna – dřevěný Kolocvič. Do této mise se mohou soutěžící zapojit ve čtyřech dalších science centrech v České republice, které sdružuje Česká asociace science center. Originální dárek vytvořili přímo v liberecké iQLANDII. „Chtěli jsme děti za aktivity ocenit. A máloco je pro dítě do života cennější než zdravá láska k pohybu. Proto jsme navrhli losovací kolo, se kterým je cvičení zábava,“ řekla Veronika Slavíková ze science centra iQLANDIA.