Podzimní výstava fotografií z cyklu Na plotě ukazuje přírodu Olomoucka

Foto: Archiv PřF UP
Sobota 15. říjen 2022, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Jako fotografická procházka přírodou Olomoucka je koncipována podzimní výstava z cyklu Na plotě, která je k vidění v Botanické zahradě přírodovědecké fakulty. Výstava kolemjdoucí pomocí 56 snímků seznámí s běžnými i vzácnými rostlinami, které lze v Olomouci a jejím okolí spatřit.

„Líbí se mi myšlenka, že lidem zpestříme cestu do práce či do školy, nabouráme zavedené každodenní stereotypy z míst, kterými pravidelně prochází,“ uvedl Václav Dvořák, vedoucí botanické zahrady.

Výstava je rozdělena na několik tematických celků. Fotografie jsou vázány k historickému jádru Olomouce, městským parkům, řece Moravě, opuštěné cihelně na Nové Ulici, černovírskému lesu, Bázlerově pískovně a k Planým loučkám. Lidé si výstavu fotografií mohou prohlédnout do konce října, možná i v listopadu. „Uvidíme, jak zalaminované fotografie odolají podzimnímu počasí,“ dodal Václav Dvořák.

Cyklus výstav Na plotě vznikl během koronavirové pandemie, kdy byla botanická zahrada v rámci protiepidemických opatření zavřená. „Napadlo nás osadit plot fotografiemi, abychom zůstali s lidmi v kontaktu. Nápad se ujal, takže v něm pokračujeme i nadále,“ doplnil Václav Dvořák.

Na podzimní výstavě fotografií se podíleli zaměstnanci botanické zahrady PřF, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Olomouci a kolegové ze spolku pro ochranu přírody Viadua. Výstava byla připravena s finanční podporou města Olomouce.