Postaveno. Stavební práce na novém centrálním křídle právnické fakulty skončily

Nový dvoupodlažní trakt je součástí budovy B, snímky jsou pořízeny před posledními stavebními úpravami. Fotogalerie: Eva Hrudníková
Pondělí 20. duben 2020, 9:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta je zase o krok blíž vytoužené dostavbě. Od generálního zhotovitele převzala stavbu. Fakultu teď čeká vypsání zakázek na vybavení interiérů. Pokud vše půjde hladce a podle plánu, nový trakt fakulty, jehož centrem bude knihovna a studovna, by mohl začít sloužit na začátku nového akademického roku.

Předání stavby se účastnili architekti, zástupci stavební firmy a investora – z pozice stavebního dozoru odborníci z rektorátu, za fakultu pak tajemník Petr Bačík a statutární zástupce děkana, proděkan Martin Faix. „Bude sepsán protokol o předání a převzetí díla, jehož součástí bude i soupis případných nedostatků, vad a požadovaných úprav a také termín pro tyto práce,“ uvedl Martin Faix, který je společně s proděkankou Blankou Vítovou pověřen jako člen vedení fakulty dohledem nad dostavbou.

Hrubá stavba, která trvala rok a čtvrt a výrazně ovlivnila podobu budovy B, se teď bude postupně vybavovat. „Bude vypsaná zakázka na interiéry, vysoutěží se dodavatelé od nábytku po techniku. K tomu dodatečně řešíme například zastínění terasy, úpravy atria, plochy před fakultou a řadu dalších věcí,“ naznačil proděkan s tím, že do začátku akademického roku by mělo být vše zkompletováno.

Fakulta se pustila do dostavby díky dotaci z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), který je financován z fondů EU. Fakulta má přislíbenou podporu až 41,2 milionu korun. Na financování přestavby se podílí i ona sama. Povinná spoluúčast fakulty je pět procent. Hradit ale bude i další náklady nutně související s projektem. Peníze čerpá z Fondu provozních nákladů.

Podstatou projektu „Rozvoj infrastruktury PF UP pro zkvalitnění vzdělávací činnosti a internacionalizaci studia“ je dostavba nového centrálního křídla fakulty s knihovnou a studijním centrem a vybudování nového Centra pro klinické právní vzdělávání. V dvoupodlažním křídle budou i dvě větší místnosti s multifunkčním využitím, zázemí pro zahraniční akademiky či doktorandy nebo například počítačová učebna. Budova B bude mít také novou recepci a nový bezbariérový vstup. Technické vybavení knihovny i nová recepce umožní flexibilitu provozu nového křídla, včetně možného nepřetržitého provozu.

Projekt je největší stavební investicí právnické fakulty v její moderní historii.