Poster olomouckého doktoranda zaujal na mezinárodní konferenci

Foto: archiv M. Al Akkada
Středa 10. leden 2024, 13:00 – Text: Martin Višňa

Student doktorského programu Stomatologie na Lékařské fakultě UP Marwan Al Akkad uspěl na 20th International Medical Doctoral Conference, kterou v závěru loňského roku pořádala Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Jeho poster byl vyhodnocen jako třetí nejlepší.

Olomoucký doktorand na konferenci prezentoval výzkum zaměřený na úpravy zubních korunek vyrobených pomocí technologie CAD/CAM – z angličtiny Computer-Aided Design / Computer-Aided Manufacturing. Tato technologie využívá 3D počítačové modelování a umožňuje výrobu zubních náhrad či rekonstrukci zubů v jakékoliv části chrupu. Marwan Al Akkad se zabýval tím, jestli jsou takto vyrobené zubní korunky připravené k fixaci bez dalších úprav.

„Toto téma mě zaujalo, protože vidím, jak klíčovou roli v moderním zubním lékařství technologie jako CAD/CAM hraje. Je-li použita se znalostí svých omezení, umožňuje dosáhnout vysoké přesnosti a rychlosti celého procesu náhrady tvrdých zubních tkání,“ uvedl doktorand.

Prostřednictvím posteru prezentoval práci, kterou s týmem publikoval v open access impaktovaném časopise PeerJ – Life and Environment. „Úspěch posteru na konferenci je pro mě potvrzením, že jdu správným směrem. Cítím se hrdý na to, že je má práce ověřená. Rád bych zároveň poděkoval svému školiteli Radku Mounajjedovi za inspiraci a trvalou podporu,“ dodal. Mezinárodní konference v Hradci Králové s podtitulem New Horizons for PhD students in Medical research se zúčastnili doktorandi z 22 českých a zahraničních lékařských fakult, kteří prezentovali výsledky svých vědeckých prací během tří desítek přednášek či formou posterů.

Marwan Al Akkad pochází z Damašku, po promoci na Káhirské univerzitě se rozhodl pokračovat v postgraduálním studiu v oboru protetika, který ho baví a zajímá. „Měl jsem to štěstí, že jsem na Univerzitě Palackého našel příležitost, která odpovídala mým požadavkům. Jsem rád, že jsem nyní členem Lékařské fakulty UP. Olomoucká univerzita je známá svou akademickou znamenitostí a bohatou historií a tradicí,“ podotkl. V České republice žije již šest let, naučil se jazyk a složil aprobační zkoušky. „Česká republika je krásná země s malebnými městy a přírodními scenériemi. Moc se mi tu líbí. Koho by neuchvátil úžasný výhled na Olomouc ze Svatého Kopečku,“ uzavřel.