Pracovní skupina zkoumá vztahy mezi sekulárním a kanonickým právem

Oceněná Kamila Bubelová (uprostřed) s kolegy z Warminsko-mazurské univerzity v Olštýně. Foto: PF UP
Úterý 5. listopad 2019, 11:30 – Text: Eva Hrudníková

Na výzkum vztahů mezi sekulárním a kanonickým právem se zaměřuje speciální pracovní skupina, ve které je výrazně vidět Univerzita Palackého. Pracují v ní hned tři akademici ze dvou fakult – Damián Němec z teologické fakulty, Kamila Bubelová z právnické fakulty a Monika Menke, která působí na obou zmíněných fakultách. Zatím poslední setkání členů této neformální mezinárodní skupiny se uskutečnilo v říjnu na olomoucké právnické fakultě.

Její členové se scházejí pravidelně už tři roky. „Jde o skupinu zhruba deseti odborníků, která není nijak právně formalizovaná, institucionalizovaná. Do její činnosti se zapojují právníci, teologové a jsou tam i kněží. Skupina je mezinárodní, máme v ní zástupce zemí Visegrádské čtyřky, Rakouska a Ukrajiny se společným zájmem zkoumat střety mezi kanonickým a sekulárním právem. Snažíme se tak propojit lidi, kteří se věnují studiu tohoto málo známého přeshraničního oboru,“ vysvětlila Kamila Bubelová z katedry teorie práva a právních dějin. Výsledkem společné práce jsou například odborné články, publikace nebo výstupy na konferencích.

Zatím poslední pracovní schůzku skupiny hostila olomoucká právnická fakulta. „Tentokrát jsme se sešli u příležitosti představení sborníku Registrácia cirkví a náboženských společností v zemiach Vyšehradskej štvorky, Rakúsku a na Ukrajine, který editorsky vedl kolega Damián Němec. Kniha vyšla ve slovenštině a angličtině v rámci grantu, na kterém pracuje pod hlavičkou trnavské univerzity,“ vysvětlila Kamila Bubelová, která se na sborníku podílela autorsky stejně jako Monika Menke.

Cílem schůzek je tedy vzájemně se informovat o novinkách v oboru, o aktuálním dění v dané zemi a na univerzitách ve spojitosti s odborným zájmem. „Z pohledu České republiky jsou takovým tématem například restituční spory,“ uvedla Bubelová.

Mezi nejaktivnější členy skupiny vedle expertů z Univerzity Palackého patří odborníci z Právnické fakulty Trnavské univerzity v Trnavě a z Fakulty práva a administrativy Warminsko-mazurské univerzity v Olštýně. Právě Mieczyslaw Rózański, bývalý děkan olštýnské fakulty, poslední pracovní schůzku v Olomouci vedl. V rámci ní předal Kamile Bubelové čestnou medaili Warminsko-mazurské univerzity. Ta je současně partnerskou univerzitou PF UP. „Medaile je poděkováním za dosavadní skvěle fungující spolupráci, důkazem, že si jí vážíme. Kamila Bubelová je navíc členkou redakční rady našeho fakultního časopisu. Je první z Univerzity Palackého, koho naše fakulta takto ocenila,“ upřesnil Rózański. Pro oceněnou byla medaile překvapením. „Jsem za ni samozřejmě velmi ráda. Ještě víc mě sblížila s Poláky,“ dodala.

Další schůzka pracovní skupiny se uskuteční příští rok. Termín ani místo zatím nejsou dohodnuty.