Právnická fakulta a Armáda ČR posilují spolupráci, otevírají společné centrum

Čtvrtek 13. červen 2019, 11:06 – Text: OK

Olomouc (13. června 2019) Právnická fakulta UP připravuje otevření Centra pro mezinárodní humanitární a operační právo (Centre for International Humanitarian and Operational Law – CIHOL), které vzniká jako další krok dlouhodobé spolupráce fakulty a Armády ČR. Právě propojení akademického a vojenského prostředí a odborné zaměření z něj činí středoevropský unikát. Slavnostní otevření se uskuteční 20. června.

„Centrum zakládáme s cílem rozvíjet spolupráci naší fakulty a armády, včetně výzkumných a pedagogických aktivit. Také chceme vytvořit prostor pro inovativní myšlenky a aktivity expertů z akademického a vojenského prostředí v oblasti práva ozbrojených konfliktů a dalších oblastí spojených s otázkami bezpečnosti a užití ozbrojené síly,“ vysvětlil Martin Faix z katedry mezinárodního a evropského práva a zakládající člen centra.

Současně připomněl jeden z dosavadních nejviditelnějších výsledků spolupráce právnické fakulty a armády. Tím je několik ročníků třídenního speciálního cvičení Camp Peira, které je koncipováno jako simulace vojenského tábora konfrontovaného s přílivem uprchlíků a migrantů na pozadí vnitrostátního ozbrojeného konfliktu. V rámci simulace cvičí společně studenti tří univerzit a vojáci pod vedením akademiků i odborníků z praxe (včetně armády a mezinárodních organizací).

Na činnosti CIHOL se budou podílet odborníci na mezinárodní právo z právnické fakulty, z Armády ČR a externě například i několik zahraničních expertů. Centrum bude mít také svou webovou stránku v anglickém jazyce, kde bude mimo jiné informovat o své činnosti.

Slavnostní otevření a představení CIHOL se uskuteční v Komorním sále Uměleckého centra UP (Konvikt, Univerzitní 3) ve čtvrtek 20. června od 11:00.

Kontaktní osoby:
JUDr. Martin Faix, Ph.D.,MJI | katedra mezinárodního a evropského práva