Právnická fakulta chce podpořit začínající doktorandy, má pro ně start-up granty

Granty jsou určeny pro studenty 1. ročníku doktorského studijního programu v interní formě na rozjezd výzkumu. Foto: Archiv PF UP
Středa 28. srpen 2019, 7:50 – Text: Eva Hrudníková

Jsi přijatý k doktorskému studiu na právnické fakultě? Máš jasnou představu o tom, co, jak a proč hodláš zkoumat? Pokud je tvá odpověď dvakrát ano, pak má pro tebe právnická fakulta jedinečnou příležitost. Od nového akademického roku 2019/2020 bude udělovat Start-up doktorské granty s finanční podporou až sto tisíc korun. Žádat o ně lze od začátku akademického roku, nejpozději však 20. září.

Granty jsou určeny pro studenty prvního ročníku doktorského studijního programu v interní formě na rozjezd výzkumu. „Start-up doktorské granty, podobně jako nadstandardní IGA projekty, jsou zamýšleny jako finanční podpora především pro ty doktorandy, kteří se chtějí na plný úvazek věnovat výzkumu a doktorskému studiu a nesměřují do aplikační praxe. Zavedení této grantové podpory je jedním z opatření, jejichž cílem je dosažení excelence výstupů doktorského studia na naší fakultě. Jde o krátkodobou podporu na pokrytí období od října do ledna akademického roku, než začnou běžet nové IGA projekty. V jednom akademickém roce můžeme udělit až tři Start-up doktorské granty,“ řekla k novince Olga Pouperová, proděkanka pro doktorský studijní program a rigorózní řízení. Podle ní může student získat v rámci grantu až 100 000 korun – 30 000 korun na stipendium, 50 000 korun na náklady na studijní či výzkumný pobyt na zahraniční instituci a 20 000 korun na nákup literatury. „Nabyté zkušenosti ze Start-up doktorských grantů mohou studenti využít právě v soutěži o IGA projekty,“ dodala proděkanka.

A co za takovou podporu? Fakulta očekává od podpořeného doktoranda minimálně jeden článek odevzdaný k publikaci do redakce recenzovaného časopisu, který je na seznamu časopisů podle směrnice OBD, nebo recenzovaného časopisu v zahraničí.

Žádosti o grant mají zájemci posílat na e-mail Zuzany Řezníčkové z Centra pro podporu vědy a výzkumu PF UP (zuzana.reznickova@upol.cz). Žádosti se budou přijímat od 1. do 20. září. Jejich součástí musí být konkrétní popis plánovaného výzkumu a zaměření připravovaného článku. Žádost se sepisuje volnou formou.

O žádostech o finanční podporu v rámci Start-up doktorských grantů bude rozhodovat komise pro hodnocení a obhajoby projektů IGA.

Zájemci najdou informace také na fakultním webu.