Právnická fakulta hostila největší mezinárodní setkání obecních policií ve střední Evropě

Konference se konala v aule právnické fakulty. Fotogalerie: Eva Hrudníková
Pondělí 4. duben 2022, 12:30 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta se již počtvrté stala spolupořadatelem Mezinárodní konference obecních policií. Účastníci třídenního setkání, které je největším svého druhu ve střední Evropě, řešili tradiční témata, ale i ta aktuální související s uprchlickou krizí. Část doprovodného programu byla určena studentům a letos poprvé i veřejnosti.

„Právnická fakulta již tradičně spolupořádá tuto mezinárodní konferenci, která se dotýká naší odborné expertízy v oblasti regulace veřejné správy. Vytvořením platformy pro tuto akci tak fakulta může přispět k naplnění jedné ze svých rolí a s ohledem na náplň a velmi reprezentativní účast mají výsledky konference značný potenciál pro širší společenský dopad,“ řekl Václav Stehlík, děkan právnické fakulty.

O konferenci projevilo zájem na dvě stě účastníků. V sálové části fakulty se potkávali zástupci obecních a městských policií, reprezentanti státní správy a samospráv, integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů a v neposlední řadě i akademické sféry.

Pořadatelé v souvislosti se stávající bezpečnostní situací, uprchlickou krizí a novými výzvami přistoupili k určité revizi programu. „Část přednášejících nás sama oslovila s žádostí o změnu tématu, od některých jsme museli ustoupit, jelikož zástupci daných institucí jsou zainteresovaní do řešení současné bezpečnostní situace. Vedle aktuálních témat i tak na programu zůstaly tradičnější příspěvky například z oblasti kybernetické bezpečnosti, sociální oblasti v kontextu kriminality dětí a trestných činů páchaných na dětech, legislativy, prevence či vzdělávání,“ shrnul Pavel Boháč ze společnosti FT Technologies, která je hlavním organizátorem konference. „Naší snahou je informovat o aktuálním dění, novinkách v oboru, a hlavně chceme dát účastníkům prostor k vzájemné výměně zkušeností a sdílení dobré praxe,“ dodal Pavel Boháč.

Poprvé v historii konání tohoto sympózia se část programu přesunula do veřejného prostoru. Před budovou fakulty se zájemcům z řad studentů a veřejnosti představil Bílý kruh bezpečí s mobilní bezplatnou poradnou pro oběti, svědky a pozůstalé po obětech trestných činů.

Studentům právnické fakulty pak byla určena z programu vybraná přednáška Pomoc obětem kriminality – aktuální poznatky a výhled, kterou si připravil Vladimír Vedra, zástupce Bílého kruhu bezpečí. Zúčastnit se také mohli promítání filmu 13 minut a následné diskuze s režisérem Vítem Klusákem.

Mezinárodní konference obecních policií se konala od 30. března do 1. dubna. Zaštítil ji například ministr vnitra Vít Rakušan, který i aktivně vystoupil s příspěvkem, dále jeho slovenský protějšek Roman Mikulec, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek nebo olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

Letošní ročník byl v pořadí šestý, z toho poslední čtyři ročníky hostila PF UP.