Právnická fakulta má prvního absolventa anglického doktorského studijního programu

Tuomas Heikkinen obhájil disertační práci psanou na téma mezinárodního práva ozbrojených konfliktů. Foto: Eva Hrudníková
středa 10. duben 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta má historicky prvního absolventa anglického doktorského studijního programu Teoretické právní vědy v oboru European and International Law. Fin Tuomas Heikkinen splnil poslední podmínku k úspěšnému ukončení studia, když obhájil disertační práci psanou na téma mezinárodního práva ozbrojených konfliktů.

Tuomas Heikkinen přijel poprvé na olomouckou právnickou fakultu na studijní pobyt již v roce 2010 v rámci programu Erasmus. Poté dokončil magisterská studia a absolvoval profesně vzdělávací program Master of Laws ve Velké Británii. Následně se rozhodl znovu pro Olomouc, v roce 2015 se přihlásil do doktorského studijního programu. „Oceňuji kvalitu zdejších pedagogů a jejich osobní přístup. Měl jsem tu výborné zázemí pro studium. Olomouc je navíc úžasné studentské město, stále je tu co dělat. Zamiloval jsem si zdejší sportovní kluby a máte moc dobré pivo,“ vysvětlil s úsměvem rodák z Helsinek.

Devětadvacetiletý Fin vykonal státní doktorskou zkoušku vloni v červnu, disertační práci pak obhájil letos v březnu. Na práci nazvané The Unified Standard of Application of International Humanitarian Law in Multinational Military Operations pracoval pod vedením Martina Faixe z katedry mezinárodního a evropského práva. „Tuomasovi se i s pomocí fakulty podařilo vědecky vyrůst. Realizoval studijní a výzkumné pobyty v zahraničí, participoval na výuce, stal se spoluautorem společných publikací či řešitelem projektů. Jsem rád, že se mu období naplněné intenzivní prací podařilo s podporou katedry úspěšně završit,“ zhodnotil školitel Martin Faix.

Právnická fakulta otevřela doktorský studijní program v oboru European and International Law, českou i anglickou verzi programu, v akademickém roce 2014/2015. „Prvního absolventa anglické verze v prezenční formě hodnotíme jako velký úspěch a vyvrcholení víceleté práce na vybudování studijního programu,“ řekl Václav Stehlík, garant programu a vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva.

Doktorský program European and International Law je koncipovaný jako úzce výběrový. Nyní v jeho anglické verzi studuje v 1. ročníku další student, tentokrát z Itálie. Pod vedením Naděždy Šiškové z katedry mezinárodního a evropského práva zaměřuje svůj výzkum na unijní regulaci v oblasti ochrany vody.