Právnická fakulta rozsvěcuje vánoční stromeček pro předčasně narozeného Vašíka

Dárci již během prvních dnů věnovali přes 51 tisíc korun. Možnost přispívat není nijak časově omezená. Repro: PF UP
Úterý 14. prosinec 2021, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Advent je na právnické fakultě již tradičně spojen s nezištnou pomocí druhým. I v roce, který byl pro všechny náročný a složitý, hodlá fakulta v nastaveném trendu pokračovat. Tentokrát nasměrovali akademici, studenti a absolventi pomoc do vlastních řad. Rozhodli se pomoci v nelehké životní situaci rodině kolegy z katedry soukromého práva a civilního procesu.

Není to poprvé, kdy chce právnická fakulta pomoci v případě, kdy se nepřízeň osudu objevila v jejich vlastních řadách. „Každoročně pečlivě zvažuje, komu a jak bychom mohli v čase adventu pomoci. Letos jsme neváhali, volba byla jasná,“ vysvětlila Renáta Šínová, proděkanka pro komunikaci, vnější vztahy a konferenční činnost. „Spojme síly, prosím, a pokusme se pomoci rodině kolegy Petra Bezoušky,“ vyzvala.

Manželům Bezouškovým se letos narodilo druhé dítě. „V dubnu přišel na svět náš Vašík. Jen si o dost pospíšil, narodit se měl až v srpnu. Byl maličký, nevážil ani kilo, a krátce po narození v důsledku infekce upadl do šoku, který vedl k selhání snad všech orgánů v jeho tělíčku. Byla to první ze tří infekcí. V jejich důsledku v kombinaci s vysokou nezralostí už má dnes za sebou operaci očí a tři operace mozku. Přesto je to úžasné miminko, které se dokáže smát a hrát si. K tomu, aby prospíval, však potřebuje nákladnou péči, a prognóza jeho dalšího vývoje je nejistá,“ popsali manželé Bezouškovi.

Zveřejnění výzvy a čísla účtu Bezouškových byl první krok, který fakulta učinila. Tím druhým je poděkování všem dárcům. „Stejně jako v loňském roce virtuálně zdobíme a rozsvěcujeme stromeček na speciální webové stránce. Každému dárci pověsíme na Vašíkův strom naděje a splněných přání ozdobu. Kdo bude chtít, může Vašíkovi poslat i vzkaz,“ vysvětlila Renáta Šínová s tím, že letošní aktivita je, pokud jde o identitu dárců, plně anonymní. Možnost přispívat není nijak časově omezená.

V loňském roce zaměstnanci, studenti, absolventi a příznivci právnické fakulty poslali v době adventu na dobrou věc bezmála 130 tisíc korun. Sami si mohli určit, kam peníze poputují. Přispěli tak zhruba čtyřem desítkám spolků a organizací. Mezi podpořenými byly například mobilní hospicy Ondrášek a Nejste sami, Charita Olomouc, Liga proti rakovině, Klub svobodných matek, Základní škola Jasněnka, Ježíškova vnoučata, Vánoce pro všechny, Spolek Brontosaurus, Post Bellum nebo spolky na ochranu zvířat.

Jak se zapojit?

1. Pomoc uskutečněte – pošlete libovolnou částku na účet: 1001232043/0800
2. Dejte právnické fakultě o vašem počinu vědět vyplněním jednoduchého anonymního formuláře. Připsat můžete i krátký vzkaz pro Vašíka a jeho rodinu.
3. Fakulta vám za dar poděkuje zavěšením ozdoby na Vašíkův strom naděje a splněných přání.