Právnická fakulta získala ke spolupráci šternberské gymnázium

Za šternberské gymnázium smlouvu podepsala ředitelka Tamara Kaňáková. Foto: Eva Hrudníková
Pondělí 30. září 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnické fakultě se podařilo se začátkem nového akademického roku rozšířit síť svých fakultních středních škol. Rámcovou smlouvu o spolupráci uzavřela s Gymnáziem Šternberk. Dohoda zavazuje obě školy společně podporovat zájem středoškoláků o právo, vyhledávat a pracovat s talentovanými studenty a rozšiřovat jejich právní povědomí nebo podporovat další vzdělávání středoškolských učitelů.

U podpisu smlouvy se sešly zástupkyně obou škol, aby společně probraly možnosti spolupráce. „Jsem velmi ráda, že nám počet fakultních škol roste. Jde nám o oboustranně aktivní spolupráci. Vybraným gymnáziím můžeme nabídnout  například aktivity v rámci našeho programu street law nebo zapojení do soutěže středoškolský moot court. Zorganizovat můžeme přednášky, workshopy zaměřené například na pracovní právo, spotřebitelské právo nebo daně. Zároveň jsme připraveni ušít program na míru přímo pro gymnazisty nebo učitele základů společenských věd dle jejich potřeb. Některé akce se mohou konat přímo u nás na fakultě,“ vyjmenovala Zdenka Papoušková, děkanka PF UP. Z dalších aktivit ještě připomněla esejisticko-argumentační soutěž, které se na jaře zúčastnilo na třicet studentů fakultních škol.

Podle statistických čísel z přijímacích řízení za poslední roky nemá právnická fakulta problém s počtem uchazečů, zájem o ni je stabilní, a to i vzhledem k nepříznivé demografické křivce. „Od spolupráce s gymnázii si slibujeme, že ke studiu budeme získávat ty nejkvalitnější a nadšené středoškoláky,“ dodala děkanka.

Ředitelka šternberského gymnázia uvedla, že si začínající spolupráce velmi váží. „Právnické fakulty patří mezi maturanty k nejžádanějším. Výhodou té olomoucké je pro nás geografická blízkost. Zajímavá je svou velikostí, která umožňuje individuálnější přístup a praktičtější výuku. V tom si troufám říct, že jsme si podobní,“ řekla Tamara Kaňáková, ředitelka Gymnázia Šternberk. Prostor ke spolupráci vidí například v rámci školních projektových dnů a především pak v rámci výběrového společenskovědního semináře. Právnická fakulta bude pro šternberské gymnázium druhou fakultou UP, s níž bude v úzkém kontaktu. Doposud spolupracovalo s přírodovědeckou fakultou.

První rámcovou smlouvu o spolupráci podepsala právnická fakulta v červnu 2017 se zástupci Slezského gymnázia v Opavě. Označení „Fakultní škola Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci“ mohou dále užívat také dvě olomoucká gymnázia – Gymnázium Hejčín a Gymnázium Čajkovského. Za PF UP spolupráci koordinuje Daniel Pospíšil.