Představitelé univerzity ocenili dílo prof. Rostislava Koďouska

Pamětní medaile UP byla prof. Koďouskovi udělena v Domově důchodců ve Chválkovicích.
Foto: Ivo Überall
Středa 19. říjen 2016, 13:00

Výročí - U příležitosti 90. životního jubilea byla rektorem UP v Olomouci prof. Mgr. Jaroslavem Millerem, M.A., Ph.D. udělena  Pamětní medaile UP prof. MUDr. Rostislavovi Koďouskovi, DrSc. Medaili mu v chválkovickém Domově důchodců předal a za celoživotní práci poděkoval také děkan LF UP prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D. a předání se zúčastnil přednosta Ústavu klinické a molekulární patologie LF UP a FNOL prof. MUDr. Zdeněk Kolář, CSc.

Prof. Koďousek působil na Ústavu patologie LF UP od roku 1953, kde v  letech 1974 -1994 zastával funkci přednosty. Dlouhé roky byl členem výboru Českých (dříve Československých) patologů lékařské společnosti JEP a byl zakladatelem a předsedou Cytodiagnostické komise společnosti českých patologů. Odborně se prof. Koďousek zaměřil na problémy obecné etiologie a patogeneze a v roce 1963 stál u průkazu bakteriálního etiologického agens Whippleovy nemoci. Prof. Koďousek je zakladatelem Výzkumné laboratoře histochemie, na jejíž činnost postupně navázala současná Laboratoř molekulární patologie. Tím položil základy k rozvoji metodické základny diagnostické patologie. Během své lékařské a vědecké kariéry vychoval řadu lékařů, kteří pokračovali v jeho stopách. Profesor Koďousek se významným dílem podílel na vědeckém rozvoji Lékařské fakulty UP v Olomouci. Za to mu byla v minulosti udělena řada cen a uznání včetně Zlaté medaile UP, Ceny Statutárního města Olomouce a Zlaté medaile České lékařské společnosti JEP.

Profesor Koďousek je typ člověka, který je obdařen mimořádným zápalem pro vědeckou práci a typickým příkladem člověka, který těžil z dosaženého klasického vzdělání se širokým záběrem znalostí od přírodních k humanitním vědám.

Ivo Überall