Přespolní běh ovládli Tereza Janošíková a Pavel Hladík

Z Přeboru UP v přespolním běhu.
Fotogalerie: Martin Višňa
Čtvrtek 17. říjen 2019, 15:53 – Text: Martin Višňa

Podvaačtyřicáté se nejen studenti utkali o medaile na Přeboru Univerzity Palackého v přespolním běhu. Trasu Bezručovými sady v kategorii žen nejrychleji zdolala studentka rekreologie Tereza Janošíková, mezi muži si čtvrté vítězství v řadě vyběhl experimentální biolog Pavel Hladík.

„Nijak zvlášť jsem se nepřipravovala. Popravdě jsem se ani po předešlé noci, kdy jsme pasovali prváky, moc na závod necítila. Ale běželo se hezky, bylo to rychlé a krásné,“ smála se se zlatou medailí v ruce Tereza Janošíková, která patří k současným největším nadějím českého orientačního běhu. „Na závody v jiných disciplínách ale jinak nemám příliš prostoru, sezona v orientačním běhu je opravdu nabitá. Zrovna se chystám na odlet do Číny na Světový pohár,“ dodala.

V těsném závěsu za Terezou Janošíkovou doběhla do cíle zhruba tříkilometrové trasy budoucí fyzioterapeutka Julie Rampírová. Také další dvě místa obsadily studentky fakulty tělesné kultury, bronzová Pavla Závodná a „bramborová“ Kateřina Zajončková. Pětici nejrychlejších žen uzavřela Marie Králiková z lékařské fakulty.

V mužské kategorii se již dá mluvit o tradičním vítězi, do cíle doběhl opět jako první Pavel Hladík z přírodovědecké fakulty. Už počtvrté. „Letos bylo po dešti, trochu bláto, na to jsem si nevzal boty, ale dobře to dopadlo. Překvapila mě i konkurence. Na startu jsem nikoho známého z jiných závodů neviděl, ale při běhu za mnou pořád někdo byl,“ řekl k letošnímu vítězství.

Zatímco první místo bylo bez překvapení, stříbro si mezi muži vyběhl Silvan Ullmann, švýcarský orientační běžec, který je zrovna v České republice na tréninkovém soustředění. Jako třetí nejrychlejší zvládl téměř pětikilometrovou trať parkem Pavel Hradil z FTK, už bez nároku na medaili pak doběhli medik Jan Berger a Martin Bráblík z FTK.

Letošního univerzitního přeboru se zúčastnilo 270 běžců, z toho 126 žen. Jako tradičně převládali studenti pořádající fakulty tělesné kultury, zejména z prvního ročníku, kde je účast na přeboru jedním ze zápočtových požadavků. Na vítěze kromě diplomů, medailí a věcných cen čekala i cena děkana v podobě jednorázového sportovního stipendia. Závodům studentů předcházel dětský běh. „Můžu říci, že se 42. ročník přeboru povedl. Jsem především ráda, že nám nakonec vyšlo počasí. Ještě v poledne pršelo, na přebor se ale vyčasilo,“ dodala ředitelka závodu Liběna Kováčová z katedry sportu.

Výsledky:

ženy