PřF letos investovala miliony korun do rekonstrukce a modernizace v areálu Envelopa

Foto: Jan Pokorný
Čtvrtek 14. listopad 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Na generální opravu střechy, vodovodní přípojky i modernizaci bezdrátového připojení k internetu a kamerového systému byly zaměřeny letošní investice přírodovědecké fakulty v areálu Envelopa. Zároveň byla zahájena projektová příprava nového parkoviště v sousedství budovy fakulty, které zaměstnancům už příští rok výrazně usnadní parkování. Letošní investice si v součtu vyžádají více než deset milionů korun.

Největší investicí letošního roku v areálu Envelopa je generální oprava střechy hlavní budovy fakulty. „Rekonstrukci jsme zahájili kvůli tomu, že i když jsme se snažili závady lokálně opravovat, tak některá poškození byla tak rozsáhlá, že je není možné odstranit jinak než generální rekonstrukcí. Ta je rozdělena na čtyři etapy, z nichž jedna už je dokončena a druhá bude v závislosti na klimatických podmínkách realizována do konce roku. Zbývající dvě etapy přijdou na řadu příští rok,“ uvedl vedoucí správy budov Ondřej Kolář. Letos bude oprava střechy stát přibližně 4,5 milionu korun bez DPH, v příštím roce si vyžádá přes tři miliony korun bez DPH.

Vodovodní přípojky a výměna podlahových krytin

Další investicí bylo vybudování nové vodovodní přípojky. Důvodem byla podle Koláře letitá vodovodní přípojka pro objekt 17. listopadu 50 – VLD, která vedla přes pozemek státního zastupitelství a vykazovala velmi časté poruchy. Ve vedlejší budově 17. listopadu 50a – SLO došlo k instalaci nových podlahových krytin z přírodního materiálu v jednotlivých podlažích, včetně výměny čisticích zón ve vstupu do objektu. „Celkové náklady na výměnu krytin činily půl milionu korun bez DPH,“ dodal Ondřej Kolář.

Wi-Fi

Přírodovědecká fakulta letos také investovala do obnovy infrastruktury bezdrátového připojení k internetu, aby se zlepšila kvalita a dostupnost signálu Wi-Fi  v hlavní budově. „Stávající aktivní prvky byly deset let staré, proto jsme se s vedením fakulty domluvili, že je nahradíme a případně doplníme nově do míst, kde je signál špatný. Současně byly doplněny nové aktivní prvky v rámci OPVV projektu ‚UP Olomouc – upgrade a doplnění WiFi IV. – PřF Envelopa‛, které zajišťovalo CVT UP. Nový systém Wi-Fi už je většinou zprovozněný. Chybí pouze pár kateder, které je potřeba dodělat. V průběhu příštího roku plánujeme investice do dalších objektů v areálu Envelopa,“ doplnil vedoucí správy budov.

Parkovací místa

Častým tématem diskuzí se v poslední době stává parkování v okolí budovy fakulty, kde je nedostatek míst pro auta. Byla proto zpracována projektová dokumentace pro společné územní a stavební povolení na vybudování zpevněné plochy určené pro parkování vozidel. „Při realizaci dojde k částečnému omezení parkování mezi přírodovědeckou fakultou a státním zastupitelstvím. Nová zpevněná plocha vznikne na zelené louce vedle státního zastupitelství a používat ho budou pouze zaměstnanci přírodovědecké fakulty. Vše by mělo být hotovo nejpozději 30. dubna. Současně je rektorátem připravován projekt parkovacího domu, který by měl tuto dočasnou stavbu nahradit,“ řekl Ondřej Kolář.

Kamerový systém a přístupová cesta pro pěší

V závěru letošního roku bude modernizován také kamerový systém v budově fakulty, což si vyžádá dva miliony korun. „Práce budou probíhat za běžného provozu fakulty, výuka na katedrách nebude muset být omezena,“ dodal Ondřej Kolář. Koncem listopadu pak bude dokončena nová přístupová cesta pro pěší, která propojí zadní vstup do budovy fakulty nad vjezdem do podzemních garáží s ulicí 17. listopadu. Zaměstnancům se díky tomu zkrátí cesta na pracoviště.