Příběh astronauta: do ČR přijede Andrew Feustel, navštíví i Olomouc

Andrew J. Feustel. Foto: NASA
Pátek 8. březen 2019, 15:30 – Text: (red)

Hned třikrát se při příležitosti návštěvy ČR zastaví na UP americký astronaut Andrew Feustel. Do Česka přiletí na pozvání Akademie věd ČR i se svou manželkou Indirou Feustelovou a mezi 4. až 15. dubnem absolvuje bohatý program určený především studentům a veřejnosti. Do Olomouce zavítá v úterý 9. dubna, v rámci dalšího programu navštíví Prahu, Terezín, Ostravu a Brno.

Svou návštěvu Univerzity Palackého započne Andrew Feustel na půdě rektorátu, kde v 11 hodin dopoledne převezme z rukou rektora Jaroslava Millera pamětní medaili. „Rozhodli jsme se ocenit Andrewa Feustela medailí za přínos k popularizaci vědy a za propagaci České republiky v zahraničí,“ upřesnil rektor.

Následovat budou dvě besedy určené nejen studentům, ale i široké veřejnosti. Budou tlumočeny a přístupné zdarma, z kapacitních důvodů je ale nutné se na ně předem registrovat prostřednictvím registračních formulářů. Moderovat je bude Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

První přednáška s diskuzí pro studenty a veřejnost se uskuteční od 14 hodin v aule Pedagogické fakulty UP. Registrační formulář je k dispozici zde.

Druhou besedu pro veřejnost bude mít Andrew Feustel od 18 hodin v Laudonově sále v Pevnosti poznání. Ještě před tím astronaut krátce zahájí tematickou akci Vesmírný závod, která bude právě o objevování vesmíru. Zájemci ji budou moci navštívit do konce dubna. „Připravili jsme symbolické odpálení rakety. Jedná se o popularizační aktivitu, kterou běžně děláme s dětmi před budovou Pevnosti poznání. Pomocí zapálené šňůry z bezpečné vzdálenosti odpálíme malý model rakety s astronautem z 3D tiskárny uvnitř. Následně host zapíchne vlaječku do modelu povrchu Měsíce,“ řekl programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal, který bude významného hosta provázet. Registrace na besedu v Pevnosti poznání jsou k dispozici zde, přístup na odpálení rakety před budovou je volný.

Příběh astronauta

Andrew Feustel navštívil Českou republiku poprvé v roce 2009 po svém letu v raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu, při němž si do svého osobního balíčku přibalil Písně kosmické Jana Nerudy. Právě tehdy se zde, v České republice, dozvěděl, že poletí podruhé, a to v roce 2011 v raketoplánu Endeavour na Mezinárodní vesmírnou stanici. Tehdy s sebou vzal symbol mnoha generací – postavičku krtka Zdeňka Milera, který se stal „českým astronautem“, jehož prostřednictvím se především děti a mládež seznámily s životem na oběžné dráze.

Vzdělávací program Do kosmu s Krtkem funguje dodnes a zprostředkoval přenos informací i z třetího letu Andrewa Feustela v roce 2018, kdy astronaut Feustel strávil na Mezinárodní vesmírné stanici přes půl roku a v druhé polovině pobytu byl jejím velitelem. Tehdy s ním opět cestoval Krtek astronaut, tentokrát jen v menším provedení, protože v kabině Sojuz bylo pro cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici méně místa než v raketoplánu. S sebou vzal také kresbu židovského chlapce Měsíční krajina, kterou nadaný třináctiletý Petr Ginz nakreslil v roce 1942 v terezínském ghettu.

Astronaut Andrew Feustel k  dnešnímu datu strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru. Akademie věd ČR tak má jedinečnou příležitost představit jednoho z nejzkušenějších astronautů světa.

Andrew Feustel a české propojení aneb Co s sebou vzal do vesmíru

2009, raketoplán Atlantis – Písně kosmické (dnes vystaveny v prohlídkovém okruhu na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově)

2011, raketoplán Endeavour – Krtek astronaut, speciálně vyrobený Moravskou ústřednou Brno, aby vyhovoval podmínkám NASA a mohl letět v osobním balíčku astronauta („bydlí“ v České republice, stále jezdí po školách a besedách v rámci vzdělávacího programu Do kosmu s Krtkem)

2018, Mezinárodní vesmírná stanice – znovu Krteček, tentokrát menší, a především kresba Petra Ginze Měsíční krajina, kterou namaloval židovský chlapec v terezínském ghettu dva roky před svou smrtí

Akademie věd ČR na organizaci turné astronauta Andrewa Feustela a jeho paní Indiry Feustelové spolupracuje s Velvyslanectvím USA v Praze a s Astronomickým ústavem AV ČR. Další podrobnosti o turné Andrewa Feustela naleznete na tomto odkaze.