Přijel jsem si na právnickou fakultu plnit životní sen, říká student z Mali

Fodé Traoré studuje druhým rokem navazující magisterský obor International and European Law. Foto: Eva Hrudníková
Čtvrtek 15. srpen 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Doma je v Mali. V chudé africké zemi, kde tři čtvrtiny obyvatelstva žijí v přepočtu za dolar a méně na den. V zemi s vysokou mírou negramotnosti. I z takové startovní čáry se Fodé Traoré dokázal odrazit a jít za svým životním snem. Získat kvalitní vysokoškolské vzdělání na univerzitě v Evropě. Dnes studuje druhým rokem na olomoucké právnické fakultě navazující magisterský obor International and European Law.

„Úroveň vzdělání v Mali samozřejmě není nijak vysoká. Proto je snem mnoha mladých lidí studovat v zahraničí, především v Evropě,“ vysvětluje Fodé Traoré, rodák z Bamaka, hlavního města Mali. Na tamní univerzitě absolvoval obor Public Law Domestic Option. Ale to mu nestačilo, chtěl víc. „Zajímalo mě mezinárodní právo a studium v angličtině,“ říká Fodé. Cesta od jeho první vážné úvahy o studiu v Evropě k nástupu na univerzitu byla složitá a vleklá. Trvala mu dlouhé tři roky.

A proč u něj vyhrála právě Česká republika? „Před lety jsem v Mali pracoval jako tlumočník pro zástupce jedné české firmy. O vaší zemi mluvili moc pěkně, vychvalovali ji,“ vzpomíná čtyřiatřicetiletý student, jenž ovládá francouzštinu – úřední malijský jazyk, bambarštinu – tamní hlavní komunikační jazyk a zdokonaluje se v angličtině. Na základě tohoto podnětu si začal hledat informace o českých univerzitách a možnostech studovat mezinárodní právo. Nakonec si podal přihlášky dvě, do Olomouce a do Prahy.

Evropa? Jiný svět

„Zahraniční oddělení olomoucké právnické fakulty toho pro mě udělalo strašně moc. Přístup fakulty měl a má hlavní vliv na tom, že studuji právě tady. Pokaždé, když jsem zahraniční oddělení kontaktoval, když jsem se potřeboval na cokoli zeptat, vždycky mi rychle odpověděli. Pomohli mi i s náročným a zdlouhavým vyřizováním potřebných dokumentů a povolení,“ nešetří chválou Fodé Traoré.

Cesta za evropským vzděláním byla pro něj i velmi nákladná. Jako příklad uvádí zkušenost z doby, kdy před lety vyřizoval všemožná povolení a kdy v Bamaku ještě nebyla česká ambasáda. Musel tehdy až do Alžírska, celkem tam letěl čtyřikrát. „Jedna cesta mě přišla minimálně na sedm set euro. To jsem si mohl dovolit jen díky štědré podpoře mého strýčka. Podporoval mě i během prvního roku studia v Olomouci.“ Teď se Fodé Traoré snaží postavit na vlastní nohy. Na školné a život v Olomouci si vydělává na brigádách, k tomu získal fakultní stipendium, určené právě na podporu zahraničních studentů.

Na otázku, čím ho Evropa zaskočila a překvapila, když vystoupil poprvé vloni v březnu ve Vídni z letadla, rychle odpovídá. „Připadal jsem si jako v úplně jiném světě, na jiné planetě. A ta zima,“ říká s úsměvem a dodává, že ho stále udivují Evropané, kteří se záměrně opalují. „To v Mali nevidíte.“

Cením si osobního přístupu

Na Univerzitě Palackého má za sebou již podstatnou část studia, a má tedy již co hodnotit. „Tady je rozvrh, který všichni dodržují. Výuka má řád a probíhá v malých skupinách. Je tu velký prostor pro dotazy a vlastní aktivitu. Velmi oceňuji kvalitu zdejších pedagogů a jejich osobní přístup. Mnozí mi pomáhali i nad rámec svých pracovních povinností, například v sociální oblasti. Z vyučujících chci poděkovat hlavně manželům Bellovým a Petře Měšťánkové. O mou situaci se pravidelně zajímá i zahraniční oddělení fakulty.“ A přidává srovnání. V Bamaku je prý běžné, že na přednášky chodí až tři tisíce studentů. A tak je mnohdy potřeba být ve škole i nějakou hodinu předem kvůli místu. K tomu se výuka často přesouvá, hledají se narychlo vhodné prostory. Nikdo nezná jména studentů.

Když má vybrat dosavadní výjimečné okamžiky spojené se studiem, jmenuje návštěvu Osvětimi, zapojení se do mezinárodní soutěže v simulovaném soudním jednání v Nizozemsku nebo aktivní účast na Camp Peira, třídenním cvičení organizovaném fakultou a armádou a zaměřeném na mezinárodní humanitární právo.

Na podzim čeká na Fodého další studijní výzva. V rámci Erasmu bude celý zimní semestr studovat ve Francii na partnerské univerzitě v Clermont-Ferrand.

Dostudovat by měl stihnout do konce srpna příštího roku, kdy mu vyprší povolení k dlouhodobému pobytu. A pak? „Rád bych pracoval pro nějakou mezinárodní organizaci nebo v institucích Evropské unie, proto jsem si vybral mezinárodní právo. Dovedu si ale představit i návrat do Mali. Jsem přesvědčený, že diplom z olomouckých práv mi pomůže sehnat dobrou práci kdekoli,“ dodává mladý muž, který ve volném čase rád čte, poslouchá malijskou hudbu a sleduje fotbal.