Přijímací řízení na FZV UP

Ilustrační foto: Martin Višňa
Pondělí 7. červen 2021, 11:27

Sobota a neděle (5. a 6. 6.) byly dny přijímacích zkoušek na FZV UP v Olomouci. Byly realizovány formou prezenční a týkaly se všech akreditovaných bakalářských a navazujících magisterských studijních programů v českém jazyce, které fakulta realizuje.

Zaznamenali jsme rekordní počet uchazečů o studium – 2731 (z toho 2096 na bakalářská studia a 635 na navazující magisterská studia). K přijímacím zkouškám bylo pozváno 2170 uchazečů, z nichž se dostavilo 1801, tj. 83 %. Nižší počet osob pozvaných k přijímací zkoušce oproti počtu podaných přihlášek je dán tím, že uchazeči o studium ve více bakalářských programech konají přijímací zkoušky jen jednou a také tím, že v souladu se schválenými podmínkami bylo upuštěno od přijímací zkoušky u programů, kde zájem výrazně nepřevyšoval kapacitu (jednalo se o 2 programy).

Současná epidemiologická situace svým způsobem modifikovala standardně realizované přijímací zkoušky:

• byl zvolen víkendový termín pro jejich konání, abychom se vyhnuli kolizi s maturitními zkouškami uchazečů,
  • bylo upuštěno od 2. kola přijímací zkoušky (test fyzické zdatnosti) u studijního programu Zdravotnické záchranářství, kdy jsme zohlednili nemožnost přípravy na zkoušku z důvodu uzavření bazénů,
  • přijímací zkoušky se konaly za respektování protiepidemických pravidel – všichni zúčastnění používali povinné respirátory min. třídy FFP2, doložili „bezinfekčnost“ (prokázali se negativním testem, potvrzením o prodělaném onemocnění nebo absolvovaném očkování proti covidu-19), uchazeči byli v učebnách usazeni s rozestupy.

Uchazečům, kteří se z důvodu nařízení karantény či izolace v souvislosti s onemocněním covid-19 nemohli zúčastnit přijímací zkoušky bude stanoven náhradní termín – jedná se o 5 uchazečů.

Celkem fakulta přijímá do 1. ročníků 470 studentů, rozdíly v počtu uchazečů a přijímaných studentů se u jednotlivých studijních programů dost liší, největší zájem je tradičně o bakalářský studijní program Fyzioterapie, kde se hlásí 619 uchazečů a přijímá se 30 studentů do bakalářského studia a v magisterském programu Aplikovaná fyzioterapie se bude přijímat 30 studentů z 213 zájemců. Velkému zájmu se těší také tradiční studijní programy pro přípravu všeobecných sester a porodních asistentek. Těší nás vzrůstající zájem o navazující magisterský studijní program Organizace a řízení zdravotnictví, který je určen všem absolventům nelékařských bakalářských zdravotnických studijních programů a  jehož absolventi získávají zdravotnickou specializaci dle zákona 96/2004 v platném znění.

Mgr. Zdeňka Mikšová, Ph.D., proděkanka FZV UP pro studium a organizaci