Přineste hračku a udělejte radost dětem z rodin na okraji společnosti

Ilustrační foto: Archiv Žurnálu UP
Úterý 29. listopad 2016, 15:20 – Text: Velena Mazochová

Darovat hračky, knihy nebo výtvarné potřeby – takový je smysl sbírky, kterou vyhlásila cyrilometodějská teologická fakulta na podporu dětí ze sociálně vyloučených lokalit Olomoucka. Připojit se můžete do 10. prosince.

Darovat lze dřevěné stavebnice a kostky, skládanky, puzzle, kočárky panenky nebo autíčka, zvířátka či stolní hry. Vhodné jsou také hračky na určování tvarů, barevné papíry, pastelky, štětce a barvy, křídy nebo třeba voskovky. Dárky by měly být vždy kompletní a nepoškozené a vhodné pro děti do šesti let. Zájemci je mohou odevzdat na vrátnici budovy na tř. Svobody 8.

Sbírka je určena na podporu dětí, které navštěvují vzdělávací a volnočasová centra v Dobromilicích, Javorníku, Olomouci, Hanušovicích a Přerově. „Cílem sbírky je umožnit zdravý rozvoj a dopřát radost z ´nových´ věcí dětem, kterým sociální okolnosti neumožňují mít mnoho hraček, knížek nebo výtvarných potřeb v rozsahu obvyklém v majoritní společnosti,“ zdůraznil Zdeněk Meiera z Institutu sociálního zdraví teologické fakulty.

Akce je součástí projektu Příprava romských dětí a dětí ze sociálně marginalizovaných skupin z Olomouckého kraje a okolí na vzdělávání pomocí dobrovolnictví a se zohledněním spirituálních potřeb. Jeho nositelem je Univerzita Palackého a jsou do něj zapojeni další významní partneři, jako je Olomoucký kraj, město Olomouc, školy nebo neziskové organizace.

„Projekt, jehož vznik inicioval autor původní myšlenky děkan Peter Tavel, pomáhá zejména dětem žijícím ve vyloučených lokalitách Olomouckého kraje. Jeho cílem je zapojení okrajových skupin, hlavně Romů, do všech úrovní vzdělávací soustavy. To zahrnuje předškolní vzdělávání a prevenci školní neúspěšnosti na základních školách pomocí neformálních center a klubů pro volnočasové aktivity i podporu školní úspěšnosti na středních školách. Specifikum projektu je rozvoj dobrovolnictví a zohlednění spirituality,“ uvedl koordinátor projektu Zdeněk Meiera.

Bližší informace také ZDE.