Přírodovědecká fakulta bude hostit konferenci o plánovaném vodním díle Skalička

Foto: archiv Povodí Moravy
Pátek 3. prosinec 2021, 16:10 – Text: Šárka Chovancová

O plánovaném vodním díle Skalička na Přerovsku budou diskutovat účastníci konference Skalička – zhodnocení záměru a dopadů vybraných variant vodního díla, kterou v pondělí 6. prosince pořádá místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Jitka Seitlová a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého. Konference se zúčastní řada odborníků, kvůli špatné epidemické situaci ji zájemci budou moci sledovat online.

„Zhruba od poloviny minulého století probíhají diskuze a aktivity spojené s vodním dílem na řece Bečvě v blízkosti Teplic nad Bečvou. Letos byla zpracována multikriteriální analýza vodního díla Skalička, která hodnotí pět různých variant stavby a také variantu, která nepočítá s vybudováním tohoto vodního díla. Konference si klade za cíl představit hodnocení těchto variant. S odborníky budeme diskutovat o kladech a záporech jednotlivých řešení,“ uvedl vedoucí katedry ekologie a životního prostředí Bořivoj Šarapatka, který bude konferenci moderovat.

Konferenci úvodními slovy zahájí senátorka Jitka Seitlová a děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala. Poté bude prezentován proces přípravy dokumentů plánovaného vodního díla Skalička, stanovisko objednatele multikriteriální analýzy a zhotovitele, zazní také poznámky k multikriteriální analýze z pohledu fluviální geomorfologie, jejichž autorem je děkan přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Jan Hradecký, či analýza možných dopadů tohoto velkého vodního díla na říční ekosystém. Konference se zúčastní zástupci ministerstev zemědělství, životního prostředí a zdravotnictví.

Odborníci z Českého vysokého učení technického v Praze, Vysokého učení technického v Brně a Akademie věd ČR letos za nejvýhodnější variantu vybrali tu, která počítá s vybudováním boční víceúčelové vodní nádrže. Naopak za nejméně vhodné řešení považují průtočnou víceúčelovou nádrž a boční suchou nádrž. S výsledky studie už byla seznámena nejen ministerstva zemědělství a životního prostředí, ale i zástupci obcí v okolí plánovaného vodního díla a další odborné organizace.

Konferenci můžete v pondělí 6. prosince od 10:00 sledovat online zde.