Přírodovědecká fakulta bude mít opravenou střechu i terasy

Úprava terasy PřF.
Foto: Šárka Chovancová
Čtvrtek 4. červen 2020, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Generální oprava střechy budovy přírodovědecké fakulty by měla být dokončena v létě a do závěrečné fáze míří také oprava terasy. Zároveň se připravují další investiční akce, jako je například nový vstup do budovy či projekt využití dešťové vody ze střechy fakulty a přilehlých parkovišť.

„V současně době finišují práce na jihovýchodní terase, kde instalujeme novou nášlapnou plochu. Chceme studentům vytvořit příjemné a inspirativní prostředí, proto jsme se rozhodli, že terasu doplníme i o extenzivní zeleň. Půjde zejména o suchomilné rostliny, které rostou na chudých půdách s malou vrstvou zeminy,“ uvedl Ondřej Kolář ze správy budov PřF. Generální oprava střechy, kterou provádí firma IZOTECH MORAVIA, bude dokončena nejpozději do 31. srpna 2020.

Přírodovědecká fakulta také řeší stávající vstup do objektu na třídě 17. listopadu 50, který je v havarijním stavu. „Degradace je způsobena zejména vlivem zatékání do nosných konstrukcí. Vzhledem k tomu, že by se oprava nevyplatila, rozhodli jsme se vybudovat nový vstup,“ upřesnil Ondřej Kolář. Nová nosná konstrukce je navržena ze železobetonu. Návrh také zachovává zastřešení schodiště a začlenění plošiny pro osoby se sníženou schopností pohybu.

Wifi a nové stání pro kola

Přírodovědecká fakulta letos také investuje do obnovy infrastruktury bezdrátového připojení k internetu, aby se zlepšila kvalita a dostupnost signálu Wi-Fi v budově 17. listopadu 50, kde sídlí katedra geoinformatiky a katedra zoologie.

„Chceme vytvořit i dvanáct parkovacích stání pro kola v prostoru zadního vstupu do hlavní budovy přírodovědecké fakulty, které budou hlídány kamerovým systémem,“ dodal Ondřej Kolář.

Využití dešťové vody

V letošním roce nechala přírodovědecká fakulta vypracovat Studii technické proveditelnosti pro variantní řešení nakládání se srážkovými vodami ze střechy přírodovědecké fakulty a parkovišť v areálu Envelopa. „V současné době jsou veškeré dešťové srážky bez užitku odváděny do jednotné kanalizace. Studie navrhla varianty možného hospodaření se srážkovými vodami na základě soudobých trendů v této oblasti, prostorových možností areálu, tras inženýrské infrastruktury a s ohledem na koncepci vodního hospodářství města Olomouce. Projekt počítá převážně se zasakováním dešťové vody, která je odváděna ze střechy fakulty (plocha 4590 m²) a z přilehlých parkovišť (2617 m²),“ doplnil Ondřej Kolář. Financování tohoto projektu by mělo být řešeno formou dotačního programu.

Ze seznamu letošních investic byla podle Koláře vyškrtnuta oprava žaluzií v aule. „Kvůli pandemii koronaviru se posunul semestr a nebyl by dostatek času na realizaci, proto se připraví pouze projektová dokumentace a veřejná zakázka. Generální oprava žaluzií a lamel bude provedena příští rok,“ uzavřel Kolář.