Přírodovědecká fakulta ožije Olomouckým fyzikálním kaleidoskopem

Foto: archiv PřF UP
Pátek 20. leden 2023, 10:00 – Text: Šárka Chovancová

Do podivuhodného světa fyziky mohou nahlédnout studenti středních škol na jubilejním 20. ročníku Olomouckého fyzikálního kaleidoskopu, který se uskuteční v pátek 27. ledna od 9 do 13 hodin v prostorách Přírodovědecké fakulty UP. Během akce vystoupí také dva skvělí popularizátoři vědy Jan Lukačevič z Pražského inovačního institutu a Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR.

„Velice nás těší, že se po dvou letech vracíme z online prostředí do našich učeben a zejména laboratoří. Exkurze patřily vždy mezi oblíbenou část nabitého programu. Radost je o to větší, že se společně setkáme u jubilejního 20. ročníku jedinečné popularizační akce, na jejíž přípravě se podílejí členové fyzikálních kateder přírodovědecké fakulty,“ uvedl Roman Chvátal, doktorand z katedry experimentální fyziky.

Olomoucký fyzikální kaleidoskop je rozdělen do dvou sekcí. V té první vystoupí Petr Brož, který je laurátem Prémie Otto Wichterleho udělované mimořádně kvalitním vědeckým pracovníkům Akademie věd ČR. Vědec se v prezentaci zaměří na sopky a sopečnou činnost. Kosmický inženýr Jan Lukačevič bude hovořit o významu pilotovaných letů na Měsíc a také o misi Artemis. Karolína Šišková z katedry experimentální fyziky se bude věnovat nanoklastrům a nanočásticím ušlechtilých kovů a Roman Kouřil z katedry biofyziky prezentaci principů základních mikroskopických metod a ukázek jejich aplikací.

„Ve druhé sekci Jan Soubusta s Antonínem Černochem ze Společné laboratoře optiky a Fyzikálního ústavu AV ČR pohovoří o historickém vývoji, který vedl k objevu kvantové provázanosti a osvětlí její základní vlastnosti. Josef Kapitán z katedry optiky se pak zaměří na rozptyl světla, jehož pomocí lze vysvětlit původ tak základních jevů, jako je například lom světla, barva a polarizace oblohy. Na závěr je připravena science show z dílny Pevnosti poznání, ve které se vydáme na cestu za obrovskými vesmírnými tělesy a také do jádra atomu. Názornými pokusy představíme nanotechnologie či strukturu DNA,“ doplnil Roman Chvátal.

V rámci programu mohou studenti v 9:00, 9:30, 10:00, 10:30, 11:00 a 11:30 navštívit vybrané laboratoře katedry experimentální fyziky, katedry optiky, Společné laboratoře optiky a Fyzikálního ústavu AV ČR a katedry biofyziky.