Přírodovědecká fakulta připravuje spolupráci s kolumbijskou univerzitou

Foto: Archiv PřF
sobota 5. leden 2019, 11:00 – Text: Šárka Chovancová

Na ekologii a životní prostředí je zaměřena chystaná spolupráce přírodovědecké fakulty a Universidad Nacional de Colombia (UNC), největší vysokoškolské vzdělávací instituce v Kolumbii. Součástí připravovaného projektu budou studijní pobyty a stáže na obou univerzitách.

Při výběru oborů padla volba na ekologii a životní prostředí, jelikož se tyto disciplíny studují na obou univerzitách. „Díky spolupráci si studenti i vyučující rozšíří své znalosti a dovednosti z jiných přírodních a klimatických podmínek, které by jinak byly vyučovány pouze teoreticky," uvedla Dana Gronychová, která se společně s Bořivojem Šarapatkou z katedry ekologie a životního prostředí jednání v Kolumbii zúčastnila.

Projekt počítá s pěti tříměsíčními studijními pobyty studentů z kolumbijské univerzity ekologického či environmentálního zaměření na katedře ekologie a životního prostředí (KEŽP). Na studium poté naváže měsíční praktická stáž pro dva studenty z Palmiry. Zorganizovány budou také tříměsíční studijní pobyty doktorandů KEŽP, včetně pracovní stáže na kolumbijské univerzitě. Plánované mobility pedagogických pracovníků pak umožní na obou univerzitách sdílet znalosti v tématech souvisejících například s obnovou ekosystémů či ekologií krajiny.

Plánována je i spolupráce obou univerzit na vědecké bázi. „V úvahu připadá společný výzkum zaměřený na ekologii půdy, obnovu ekosystémů a využití krajiny. Tato témata hrají v České republice i Kolumbii důležitou roli v programech zaměřených na ochranu přírody, krajiny a životního prostředí," doplnil Bořivoj Šarapatka.

UNC byla založena v roce 1867 a nyní má více než 44 tisíc studentů. Její kampusy fungují v Bogotě, Medellinu, Manizales a v Palmiře. UNC je považována za nejlepší univerzitu v Kolumbii a jednu z nejlepších univerzit v Jižní Americe.