Profesor Steiner bude hostem katedry bohemistiky

Profesor Steiner v Curychu u hrobu Jamese Joyce.
Foto: Archiv PS
Pondělí 8. listopad 2021, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Americký literární vědec českého původu Petr Steiner bude v polovině listopadu přednášet na Filozofické fakultě UP. Emeritního profesora Pensylvánské univerzity ve Filadelfii pozvala na tři přednášky katedra bohemistiky. Vystoupení se uskuteční 15. až 18. listopadu.

Pražský rodák absolvoval v první polovině sedmdesátých let doktorské studium slavistiky na Yaleově univerzitě pod vedením Victora Erlicha a Reného Welleka. V současnosti je emeritním profesorem Pensylvánské univerzity ve Filadelfii. „Profesora Steinera jsem pozval osobně poté, co jsme se potkali a seznámili na jedné mezinárodní konferenci. Patří mezi světově respektované literární vědce. Mě osobně zaujal nejen jako badatel s ohromnou erudicí, která dalece přesahuje hranice jedné disciplíny, tj. literární vědy, ale i jako osobnost,“ uvedl Richard Změlík z katedry bohemistiky. Jak dodal, návštěva byla původně plánovaná již na rok 2020, ale pandemie ji znemožnila. „Dochází k ní až teď a pevně doufám, že tentokrát již vše vyjde, i když situace není zrovna nejpříznivější. S čistě online formou nepočítáme, ale pokud by byl zájem, mohli bychom to streamovat přes Zoom z místa jeho přednášek,“ doplnil Richard Změlík.

Petr Steiner je autorem řady monografií a studií ze sémiotiky, slovanských intelektuálních dějin, české a ruské kultury. K vydání mj. připravil dvousvazkovou anglickou edici Mukařovského prací a čítanku The Prague School: Selected Writings, 1929–1946, je autorem dvou monografií, Ruský formalismus: Metapoetika a Lustrování literatury: Česká fikce v politickém kontextu. Česky rovněž vyšly jeho publikace Leninskou cestou ve dvou médiích (spolu s P. Vošickým) a Václav Havel a invaze do Iráku.

Přednášky Petra Steinera

15. 11. Poiesis jako rozhodování: OPOJAZ a Bachtin (zasedací místnost děkanátu FF UP, 13:00–14:30)

16. 11. Neopěvovaný hrdina sametové revoluce: Zelinář Václava Havla (posluchárna 1.25, 10:45–12:15)

18. 11. Výjimka pravidlem: Viktor Šklovskij, Carl Schmitt a Karl Popper (posluchárna 3.05, 11:30–13:00)