Promoční slib si zopakovali zlatí absolventi lékařské fakulty

Promoce po padesáti letech se konala v Klášterním Hradisku.
Fotogalerie: Velena Mazochová
Sobota 11. listopad 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Po padesáti letech se na lékařskou fakultu vrátili její bývalí studenti, aby si připomněli ukončení studia v Olomouci. Při Zlaté promoci v sále Klášterního Hradiska si slavnostní okamžiky zopakovalo téměř devadesát absolventů všeobecného a zubního lékařství z roku 1967, včetně těch, kteří na začátku šedesátých let minulého století přijeli studovat medicínu z někdejší NDR.

Spolu s děkanem Milanem Kolářem a prorektorem Miroslavem Mašláněm přivítala zlaté absolventy proděkanka Eliška Sovová, která krátce připomněla vybrané momenty roku jejich promoce. „V ČSSR byl tehdy prezidentem Antonín Novotný, v SSSR vládl soudruh Brežněv, na sjezdu československých spisovatelů začalo Pražské jaro, byly představeny plány pražského metra. Profesor Christiaan Barnard provedl první srdeční transplantaci a zemřeli akademik Heyrovský nebo poslední čínský císař Pchu I. A vy jste si tehdy užívali slastného pocitu, že jste lékaři a patří vám celý svět,“ uvedla k někdejším medikům proděkanka.

Prorektor Miroslav Mašláň bývalým studentům popřál do dalších let pevné zdraví, spokojenost a hodně radostí v rodinném kruhu a zároveň ocenil jejich stále činorodý přístup k životu. „Někteří z vás jsou stále aktivní ve své profesi, mnozí z vás neztratili studentského ducha a dále se vzdělávají. Touha po poznání je jistě trvalým motorem vašeho života,“ dodal prorektor.

Za pozvání na zlatou promoci poděkovaly své alma mater jménem přítomných absolventů všeobecného a zubního lékařství bývalá zástupkyně přednosty Kliniky chorob kožních a pohlavních olomoucké LF a FNOL Jitka Dobešová a praktická zubní lékařka Dana Sedlářová. „Nesmírně si toho vážíme a je to zároveň důkaz toho, že lékařská fakulta a Univerzita Palackého na své absolventy nezapomíná, stejně jako my nezapomínáme na naši alma mater – pořád jsme spojeni pupeční šňůrou,“ uvedla Jitka Dobešová a připomněla jména některých pedagogů, kteří je studiem provázeli. „Náš ročník měl štěstí na vynikající osobnosti, které nás velmi dobře připravili na profesionální dráhu - profesory Zrzavého, Lenfelda, Lukla, Rapanta, co jméno, to legenda a vynikající člověk,“ zdůraznila. „Zlatá promoce bude patřit k dalším mezníkům našeho života, který jsme zasvětili lékařskému povolání. Naše životní cesta byla přímá i klikatá a nalézt v ní správný směr nebylo vždy snadné. Věřím, že jsme lidsky, odborně i morálně obstáli,“ doplnila Dana Sedlářová.

K poděkování a vzpomínkám se připojila také anestezioložka Heidemarie Pimerová, která na zlatou promoci přijela z Frankfurtu nad Odrou. „Po dvouměsíčním jazykovém kurzu češtiny nás tehdy na lékařskou fakultu nastoupilo 46 studentů z bývalé NDR. Bylo nám jasné, že studium v tomto pro nás velice těžkém jazyce nebude nijak jednoduché. Ale dostalo se nám vynikajícího teoretického i praktického vzdělání a za to jsme našemu pedagogickému sboru mimořádně vděční. A naše město Olomouc jsme milovali, nové koleje, překrásné parky, taneční vinárnu i studentskou hospůdku ´Na růžku´. Strávili jsme zde kus svého mládí,“ dodala Heidemarie Pimerová.

Tradici zlatých promocí na Univerzitě Palackého zahájila v roce 2006 přírodovědecká fakulta. Lékařská fakulta se k ní připojila o čtyři roky později, kdy se v Olomouci potkali zlatí absolventi, kteří své studium ukončili v roce 1960. V posledních letech pořádají promoce po padesáti letech také pedagogická a filozofická fakulta.