První den bez aut na UP sklidil úspěch

Foto: Vojtěch Duda
Pátek 30. září 2022, 13:42 – Text: (mz)

K mezinárodnímu dni bez aut, který jako součást Evropského týdne mobility letos připadl na 22. září, se poprvé připojila i Univerzita Palackého. Celou akci zahájil v 7:45 rektor Martin Procházka, který v tento den dorazil pěšky, postupně se u stánku Udržitelné univerzity zastavili také ostatní členové vedení. Připraveno bylo občerstvení nebo bezplatný servis kol.

Upozornit na znečištění vzduchu v Olomouci a ukázat, že bez auta se dá v mnoha případech dobře obejít – to jsou jen jedny z důvodů, proč se i Univerzita Palackého v rámci své třetí role k mezinárodnímu dni bez aut připojila. Na ty, kteří v tento den dorazili na univerzitu pěšky, na kole nebo třeba také MHD, čekala na nádvoří rektorátu káva nebo čaj a zdravý dezert k doplnění energie.

Mnoho zaměstnanců také využilo bezplatného základního servisu kol od sportovního obchodu Endorphin Republic. Všichni účastníci navíc obdrželi slevový voucher na kompletní servis kola a zapojili se do soutěže o 30% slevu na nákup v obchodě. Dlouhodobý univerzitní partner Nextbike poskytl vouchery na 30minutovou jízdu na jejich kole pro všechny zapojené účastníky.

„Byla jsem velice mile překvapená, kolik zaměstnanců se k akci připojilo. Přišli za námi na kávu a vyprávěli nám, jak dnes přijeli vlakem či přišli pěšky. Těším se, že v příštích letech tuto nově vznikající tradici rozšíříme i na fakulty, aby se jí mohli snáze zúčastnit i zaměstnanci, kteří vzhledem k rozprostřenosti univerzity po Olomouci neměli přijet čas za námi na rektorát,“ shrnula dojmy koordinátorka udržitelného rozvoje a zároveň jedna z organizátorek akce Zuzana Huňková.