První dubnový týden ve znamení rozhlasové tvorby na Prix Bohemia Radio

Repro: Žurnál UP
pondělí 25. březen 2019, 13:30 – Text: Ivana Pustějovská

Tradiční soutěžní přehlídka mezinárodní rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, jejímž vyhlašovatelem je Český rozhlas, se uskuteční od 1. do 4. dubna v Olomouci. Novinkou letošního ročníku festivalu, jehož partnerem je i UP, je nová kategorie Multimédia.

Středobodem většiny festivalového dění bude Umělecké centrum UP, kde budou kromě jiného i veřejné poslechy soutěžních pořadů. Ty začínají hned v pondělí 1. dubna, kdy se představí finálové pořady sekce Dokument, v úterý pak díla mezinárodní kategorie Reportáž, ve středu Drama a ve čtvrtek nová soutěžní kategorie Multimédia. V závěrečný festivalový den budou v každé kategorii vyhlášeny tři vítězné příspěvky a prezident Herecké asociace Ondřej Kepka předá Cenu Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře.

Vedle poslechů je pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Jeho velkou část připravují studenti UP pod vedením Zuzany Řezníčkové z katedry divadelních a filmových studií FF UP. „Na přípravě se podílí sedm studentů naší katedry. Při tvorbě našeho programu jsme zohledňovali především to, aby se účastníci mohli pobavit, zažít něco nového a zároveň se i blíže seznámit s rozhlasovými tvůrci a jejich prací. Rádi bychom tak přiblížili festival, ale i samotný Český rozhlas a jeho zaměstnance co nejširšímu spektru lidí. Proto jsme již podruhé zařadili, loni velmi vydařený, speed dating, kde se formou krátkých rozhovorů studenti seznamovali s jednotlivými rozhlasovými tvůrci napříč všemi stanicemi,“ řekla Zuzana Řezníčková.

Pozvala i na jednu letošní novinku. „Tou bude Konvikt kvíz, kde účastnící se týmy porovnají své znalosti z oblasti rozhlasu, televize, filmu a divadla. Všechny tři večery budou ukončeny DJs párty, kde zahrají Zagami Jericho nebo Šimon Holý z Radia Wave. Pondělní zahajovací party bude specifická tím, že DJs studentského rádia UP AIR budou hudbu pouštět přítomným účastníkům přímo do sluchátek, která budou mít na hlavě. Půjde tedy o tzv. silent disco. Součástí programu bude rovněž prezentace podcastu Matematika zločinu, projekce filmu anebo improshow,“ uvedla Zuzana Řezníčková. Podrobnosti najdete ZDE.

Kromě toho zahrnuje letošní nabídka Prix Bohemia Radio, jehož čestnou prezidentkou je herečka Hana Maciuchová, i debaty, koncerty nebo divadelní představení. V úterý 2. dubna se například v Uměleckém centru UP od 17 hodin uskuteční veřejná diskuze s názvem Kam s nimi? aneb O vulgarismech ve vysílání a od 20 hodin na prknech Moravského divadla Olomouc vystoupí Dejvické divadlo s představením Dabing street.

Živě budou také z festivalu vysílat jednotlivé stanice Českého rozhlasu. Více informací o aktuálním jubilejním 35. ročníku Prix Bohemia Radio najdete ZDE.