První literární večer v Britském centru Knihovny UP

Ilustrační foto: Knihovna UP
Úterý 3. květen 2022, 8:00 – Text: Barbora Malínek Číhalová

Válka v anglicky psané poezii je tématem literárního večera, který připravilo Britské centrum Knihovny UP. Příznivci anglického jazyka a literatury se mohou společně nad verši setkat dnes v 18:30 ve Zbrojnici. Budou mít také příležitost si prohlédnout rekonstruované Britské centrum.

Literárním večerem bude provázet David Livingstone, člen literární sekce katedry anglistiky a amerikanistiky filozofické fakulty, který téma navrhl a zajišťuje obsahovou náplň večera. Na příchozí čeká několik básní předčítaných rodilými mluvčími i zajímavá diskuze k tématu. Číst se bude například z díla Williama Shakespeara, Wilfreda Owena, Johna McCraea či Amy Lowellové.

„O pořádání literárních akcí jsme uvažovali už delší dobu. Protiepidemická opatření a nejistota spojená s nebezpečím nákazy však aktivitám spojeným se shromažďováním osob dlouho nepřála, mezitím bylo také centrum po nějakou dobu uzavřeno z důvodu rekonstrukce. Jsme velmi rádi, že nyní už můžeme zájemce pozvat do nově vybaveného Britského centra Knihovny UP na první z plánovaných literárních večerů. Těšíme se na burcující a obohacující setkání nad výběrem z válečné poezie v angličtině,“ uvedla Zuzana Hanelová, vedoucí Britského centra Knihovny UP.

Tým organizátorů plánuje do budoucna takových setkání víc. „Věříme, že květnový literární večer nezůstane osamocen. Rádi bychom obdobné akce v Britském centru Knihovny UP pořádali ve spolupráci s katedrou anglistiky a amerikanistiky FF několikrát do roka,“ dodala vedoucí centra.

Britské centrum Knihovny UP se specializuje na anglicky psanou literaturu, učebnice angličtiny a podpůrné výukové materiály pro všechny stupně pokročilosti, metodické příručky pro učitele anglického jazyka a studijní literaturu pro obor anglická filologie. Nabízí ale i anglické knížky pro děti od nejútlejšího věku. Ve svém fondu má téměř 10 tisíc titulů – knih, časopisů i filmů. Je akreditovaným centrem pro mezinárodní zkoušky Cambridge English, k nimž pořádá i přípravné kurzy a pretesty. Zaměstnanci a studenti Univerzity Palackého mají registraci v Britském centru zdarma.