Psychologové z FTK vytvořili ojedinělého průvodce psychikou mladého sportovce

Dana Štěrbová (vlevo) a Hana Pernicová.
Foto: Martin Višňa
Pondělí 21. březen 2022, 12:00 – Text: Martin Višňa

Neobvyklou pomůcku pro vhled do sportovní psychologie získali mladí sportovci, jejich trenéři i rodiče v monografii, jejímiž autory jsou odborníci z katedry společenských věd v kinantropologii Fakulty tělesné kultury UP. Na odborné pasáže navazují komiksově zpracované situace ze života a významu sportovní psychologie v praxi se věnují rozhovory se sportovci a trenéry. Čtenáře knihou provádí Hanák Pepe.

Za publikací Sportovní psychologie s podtitulem Průvodce teorií a praxí pro mladé sportovce, jejich rodiče a trenéry stojí čtveřice psychologů a pedagogů na FTK Dana Štěrbová, Hana Pernicová, Petr Krol a Michal Šafář. O ilustrace se postaral Cyril Gaja, absolvent Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.

„Naším hlavním motivem bylo vytvořit praktickou příručku, která by byla srozumitelná jak pro samotné sportovce, tak i pro jejich rodiče a trenéry. Z praxe totiž víme, že na čtení odborné literatury, kterou jim doporučujeme, nemají čas nebo je pro ně obtížné vytáhnout si z ní to potřebné. Snažili jsme se tedy vytvořit odbornou publikaci, která je spjatá s realitou, ve které se tito lidé pohybují, a informace v ní jsou zpracovány poutavou formou a tak, aby jim čtenáři rozuměli,“ uvedla Hana Pernicová.

Autoři se v teoretické části a v případových situacích, které mají komiksovou podobu, zaměřili na témata relevantní pro mladé sportovce. Ti se při přípravě na vrcholovou kariéru musejí vyrovnávat nejen s projevy dospívání a hledání svého místa ve společnosti, ale také se pravděpodobně setkají s různými zraněními, nervozitou před výkonem, strachem z neúspěchu, pochybnostmi o svých schopnostech nebo s otázkami, jestli má vynaložené úsilí vlastně smysl. Kniha se věnuje i poruchám příjmu potravy, sexualitě, vztahu s rodiči s ohledem na tréninkový proces nebo, vzhledem k době vzniku, komplikacím, které sportovcům přinesla epidemie covidu-19.

Průvodcem a svérázným rádcem je přitom fiktivní sportovní psycholog Pepe, který nezapře svůj hanácký původ. „Témata, o kterých kniha pojednává, jsou vážná, ale je důležité mít na paměti, že ani v té odbornosti a vážnosti bychom neměli ztrácet zdravý selský rozum. Ten má ztělesňovat postava průvodce Pepeho, který díky panu učiteli Svatoplukovi Vlkovi mluví krásnou hanáčtinou,“ přiblížila Dana Štěrbová.

Součástí knihy jsou také rozhovory se sportovci a trenéry o tom, jak ve své praxi uplatňují poznatky psychologie sportu. Své zkušenosti sdílí například plavkyně Barbora Závadová, trenér ženské házenkářské reprezentace Jan Bašný nebo emeritní děkan a současný proděkan FTK Zbyněk Svozil, který je předsedou Klubu sportovních potápěčů Olomouc a trénuje reprezentanty v plavání s ploutvemi. „Rozhovorů si velmi vážíme a děkujeme osloveným trenérům a sportovcům, že do toho s námi šli. Poskytli spoustu zajímavých a cenných komentářů,“ dodala Dana Štěrbová s tím, že práce na knize byla krásná, ale i obohacující, když si vyzkoušeli vedle odborných textů tvořit i scénáře ke komiksu.

„Jestli se nám podařilo naplnit ten náš cíl a podat informace poutavější formou, aby tato problematika přitáhla mladého čtenáře, to teprve uvidíme. Máme ale již ohlasy od několika sportovců, že je to zajímavé a že jsme se opravdu trefili do některých častých problémů, se kterými se setkávají,“ uzavřela Hana Pernicová.

Na publikaci Sportovní psychologie. Průvodce teorií a praxí pro mladé sportovce, jejich rodiče a trenéry autoři pracovali čtyři roky, její vznik finančně podpořila Fakulta tělesné kultury UP. Knihu vydalo nakladatelství Grada.