Radio Prague International at Palacký University

Illustrational photo: Vojtěch Duda
Pátek 28. duben 2023, 14:12

Amelia Mola Schmidt, Olga Vasinkevich and other reporters of the external service of Český Rozhlas called Radio Prague International has recently interviewed several foreign students, and also the vice-rector for internal relations, about studying at Palacký University. They asked the students why they chose Palacký University and the Czech Republic for their studies, what other possibilities they had, and many other questions.

„In capital cities, people tend to be more individualistic, but here in Olomouc it’s like a community. If you go out for groceries, you meet people from your school and we recognize each other even if we aren’t close friends,“ said one of the international students.

You can listen to full interview or read the written version in EnglishSpanishRussian and German at Radio Prague International webpage.