Ředitelé Amerických center v ČR se sešli v Olomouci

Foto: Americké centrum Olomouc
Čtvrtek 14. prosinec 2023, 15:00 – Text: (red)

Americké centrum Olomouc při Univerzitě Palackého hostilo konferenci ředitelů sítě Amerických center v České republice. Do Olomouce, kde bylo centrum otevřeno jako jedno z nejmladších v loňském roce, přijeli na přelomu listopadu a prosince ředitelé z Prahy, Plzně, Ostravy, Ústí nad Labem a Brna, také zástupci velvyslanectví USA v Praze a setkání poctila svou návštěvou i koordinátorka evropské sítě Amerických center Laura Kaspari Hohmann.

„Program směřoval k posílení spolupráce mezi centry, zvýšení dosahu mezi veřejnost, střední i vysoké školy, informace o novinkách a prioritách programu, grantových možnostech a zaměřil se na strategické plánování akcí na příští rok. Účastníci také sdíleli své zkušenosti z fungování center, které jsou v Brně, Ústí nad Labem a v Ostravě součástí krajských knihoven. Nejstarší z center v Plzni je pak součástí Západočeské univerzity,“ uvedl koordinátor centra v Olomouci Lukáš Merz.

U příležitosti setkání také podepsal rektor UP Martin Procházka a zástupce kulturní atašé Todd Jurkowski memorandum o spolupráci, které navazuje na předchozí ujednání o zřízení a podpoře Amerického centra při Univerzitě Palackého. „Zástupci ambasády ocenili činnost centra a jeho aktivity, například pořádání kulturních akcí a besed. Z posledních akcí měly největší ohlas dva tematické večery: první o návštěvě Allena Ginsberga v Olomouci před 30 lety a pak přednáška o surfingové kultuře, kterou před zaplněným sálem přednesl dr. Daniel Esparza,“ dodal Lukáš Merz.

V dalším období plánuje Americké centrum ve spolupráci s partnery posílit vzdělávání v mediální gramotnosti a leadershipu a připravuje také projekt studentských výměnných pobytů. Centrum mimo jiné chystá otevření Knihovny Josefa Jařaba, významného českého amerikanisty a někdejšího rektora univerzity.

Americké centrum Olomouc sídlí na třídě Svobody 8 a kromě knihovny a přístupu k elektronickým zdrojům e-LibraryUSA nabízí i 3D tisk pro veřejnost, semináře pro základní a střední školy a tematické programy o americké kultuře, společnosti, a česko-amerických vztazích.

Program Amerického centra Olomouc najdete na stránkách americancenter.upol.cz.