Ředitelé Muzea umění Olomouc, otec a syn Zatloukalovi, převzali Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Ondřej (vlevo) a Pavel (vpravo) Zatloukalovi s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.
Foto: Senát PČR
Středa 29. září 2021, 12:30

Celoživotní oddanost, nadšení a úsilí pro umění spojuje ředitele Muzea umění Olomouc, Pavla a Ondřeje Zatloukalovy. Tuto významnou instituci převzali každý v jiné době, ale oba v kritickém období a dokázali ji přeměnit v mezinárodně respektované muzeum. Otec i syn Zatloukalové ovlivňují debatu o vývoji města, předávají touhu po poznání dětem, dospělým i seniorům a významně podporují uměleckou činnost místních autorů. Právě za tuto činnost obdrželi na den svatého Václava Stříbrnou pamětní medaili předsedy Senátu ČR, na niž je navrhl olomoucký senátor Lumír Kantor.

„Pana profesora Pavla Zatloukala si vážím jako člověka vnitřní noblesy a hlubokého etického myšlení. Své vize dokázal zhmotnit například v projektu oceňovaného Arcidiecézního muzea a je duchovním otcem myšlenky vytvořit jedinečný výstavní prostor pro poválečné umění zemí střední Evropy – Středoevropské fórum Olomouc (SEFO),“ uvedl senátor Lumír Kantor. „U jeho syna Ondřeje Zatloukala si velmi cením toho, že Muzeum umění manažersky vyvedl z nejtěžší polistopadové krize ve sporu s tehdejším ministrem kultury Antonínem Staňkem, rehabilitoval prostředí organizace a dokázal obnovit kontinuitu s plnou podporou nového ministra,“ doplnil Lumír Kantor, jehož návrh na ocenění podpořili také místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová, předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková a Jan Žůrek, radní pro kulturu Olomouckého kraje.

Nynějšího ředitele MUO Ondřeje Zatloukala medaile předsedy Senátu překvapila, ale i potěšila. „Beru to především jako ocenění činnosti svého otce, ale do jisté míry i všech našich zaměstnanců, zejména mého předchůdce Michala Soukupa, který čelil skutečně bezprecedentnímu tlaku ministra Staňka. Je to pro nás velké povzbuzení, protože nás nyní čeká spoustu práce s projektem SEFO,“ uvedl Ondřej Zatloukal.

Olomoucký senátor a primář a primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc Lumír Kantor každoročně nominuje osobnost z regionu. Stříbrnou medailí byl na jeho návrh oceněn emeritní rektor Univerzity Palackého prof. Josef Jařab, olomoucký rodák a antropolog působící na Yaleské univerzitě prof. Leopold Pospíšil nebo skaut a spisovatel Miloš Zet Zapletal.

Stříbrné pamětní medaile uděluje předseda Senátu od roku 2007 významným osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalších veřejných činitelů, kteří vynikají ve svých oborech nebo svými zvláštními činy či schopnostmi. Letos ji společně se Zatloukalovými obdrželo 15 českých osobností, například Jiří Suchý, Nora Fridrichová, Jiří Grygar nebo Eva Jiřičná.

Pavel Zatloukal (* 1948) vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého se specializací na umění a architekturu 19. a 20. století. Od roku 1974 pracoval v tehdejší Oblastní galerii výtvarného umění v Olomouci. Po listopadu 1989 se galerie, nynější MUO, pod jeho vedením (1990–2013) proměnila v moderní, světově uznávanou instituci. Stál u zrodu Arcidiecézního muzea, druhé největší galerijní expozice v Česku, oceněné prestižní známkou European Heritage Label (evropské obdoby UNESCO). Kromě přednáškové činnosti šíří povědomí o kultuře i populárně-vzdělávacími prostředky spoluprací s Českým rozhlasem či Českou televizí. Je autorem mnoha publikací, v roce 2003 dokonce získal knižní ocenění Magnesia litera. S jeho celoživotním nasazením pro podporu umění, vzdělanou společnost a architektonický rozvoj rodné Olomouce, se zapojuje také do veřejných činností. Byl vyznamenán řadou ocenění nejen v oblasti kultury a dodnes aktivně působí ve společenských iniciativách a odborných debatách při snaze o zachování zdejšího genia loci. Pana profesora si vážíme jako člověka vnitřní noblesy a hlubokého etického myšlení.

Ondřej Zatloukal (* 1977) rovněž vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého se specializací na dějiny zahradní kultury. V olomouckém Muzeu umění profesně působí od roku 2000. Pod jeho vedením proběhla rekonstrukce nejvýznamnější barokní zahrady v Česku, kroměřížské Květné zahrady zapsané v UNESCO. Ředitelem se stal na podzim 2019 poté, co byl jmenován ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem po téměř půlročním, náročném sporu vedení MUO s jeho předchůdcem Staňkem, který odvolal tehdejší ředitele Soukupa kvůli domnělým hospodářským nesrovnalostem. To odstartovalo velkou vlnu nepokojů v české kulturní obci. Ondřej Zatloukal projevil ve vypjatém období odvahu čelit tlaku ministra i trestního stíhání uvaleného na emeritní šéfy prof. Zatloukala a Mgr. Soukupa a získal silnou podporu českých i zahraničních uměleckých kruhů. Ceníme si toho, že manažersky MUO vyvedl z nejtěžší polistopadové krize, rehabilitoval prostředí organizace a dokázal obnovit kontinuitu s plnou podporou nového ministra.

Ivana Častulíková, asistentka senátora Lumíra Kantora

Tomáš Kasal, tiskový mluvčí Muzea umění Olomouc