Rekreoložka Tereza Janošíková je druhou nejlepší juniorkou kraje

Tereza Janošíková s klubovým kolegou Vojtěchem Králem na vyhlášení výsledků ankety Sportovec Olomouckého kraje. Foto: Olomoucký kraj
úterý 5. březen 2019, 14:00 – Text: Martin Višňa

Mezi nejlepšími sportovci Olomouckého kraje za minulý rok byla oceněna také studentka fakulty tělesné kultury Tereza Janošíková. Orientační běžkyně obsadila druhé místo v kategorii juniorů.

„Je to příjemné poohlédnutí za uplynulým sportovním rokem, který byl naplněn nejen naběhanými kilometry, ale i nespočtem emocí, které ke sportu patří. Nazvala bych to milou odměnou za všechnu tu dřinu,“ komentovala cenu závodnice SK Severka Šumperk, označovaná za největší naději českého orientačního běhu současnosti. Už v roce 2014 přitom byla vyhlášena sportovním objevem roku Olomoucka a v roce 2015 ovládla juniorskou kategorii v krajské anketě.

Loňská sezona byla pro Terezu Janošíkovou skutečně úspěšná. V reprezentačních barvách vybojovala na juniorském mistrovství světa dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Zúčastnila se také seniorského světového šampionátu, kde se smíšenou sprinterskou štafetou skončili na pátém místě. Startovala také na mistrovství Evropy nebo v závodech Světového poháru.

„Poslední sezona byla velmi pestrá. Jsem moc ráda, že se mi opět naskytla příležitost reprezentovat Českou republiku mimo jiné také na těch nejvyšších orienťáckých závodech, jako je mistrovství světa či Evropy a být platným článkem. Velmi si vážím pro mne skoro životních výsledků z juniorského mistrovství, kde se české reprezentaci povedlo v každém závodě prodrat na medailové příčky a čelit tak papírově nejsilnějším týmům světa. Jinak nesmím zapomenout na získání mnoha cenných zkušeností, bez kterých se náš sport neobejde,“ uvedla Tereza Janošíková.

Letošní rok očekává klidnější, protože z časových důvodů nemůže do plánu zakomponovat více seniorských závodů. Cíl pro své poslední juniorské mistrovství má ale jasný – ve sbírce medailí stále chybí ta nejcennější. „Věřím, že se mi také opět naskytne možnost účasti v závodech Světového poháru a já nezklamu. Nezklamat a užít si to – to je můj cíl, nebo spíše takové motto do každého závodu,“ řekla běžkyně, která v současnosti studuje rekreologii na fakultě tělesné kultury.

„Rekreologii jsem si vybrala z jednoho prostého důvodu. Je to můj životní styl. Obor, který mě neskutečně táhne už od doby, co jsem se o něm dozvěděla. Stále mě nepřestává překvapovat možnostmi, které se mi naskýtají, otevírá dveře a ukazuje cestu směry, které jsou mi blízké. Umožňuje mi v rámci studia dělat věci, kterým bych se běžně chtěla věnovat ve svém volném čase, tudíž mi zbývá o něco více prostoru pro trénování,“ dodala na adresu svého studia Tereza Janošíková.