Rektor představil plány a výzvy pro budoucnost Univerzity Palackého

Setkání rektora s akademickou obcí se konalo v aule právnické fakulty.
Foto: Velena Mazochová
Úterý 21. únor 2017, 12:41 – Text: Velena Mazochová

Téměř přesně po roce se setkal rektor Jaroslav Miller s akademickou obcí, aby ji seznámil s aktuálními úspěchy, výzvami a strategickými plány Univerzity Palackého pro příští období. Zahajovací setkání letošních Akademických dnů otevřelo také prostor pro diskusi se studenty a zaměstnanci.

„Rád bych vám řekl, co se nám v minulém roce podařilo, protože úspěchy je vždy dobré si připomenout. Chtěl bych vás také informovat o našich plánech pro tento rok i následující léta, abyste věděli, kam se budeme snažit směřovat. Součástí příběhu jsou i rizika, která mohou zpomalit náš postup vpřed a o kterých je samozřejmě dobré vědět,“ uvedl rektor v úvodu setkání.

Úspěchy a šance

Z početné řady úspěchů, kterých univerzita v minulém roce dosáhla, vyzdvihl Jaroslav Miller umístění UP v hlavních globálních žebříčcích hodnocení vysokých škol. „Univerzita poprvé pronikla do prestižního mezinárodního žebříčku vysokých škol QS World University Rankings a v U. S. News jsme obhájili pozici mezi pěti sty nejlepšími univerzitami. Puncem kvality je také umístění v Times Higher Education World University Rankings,“ zdůraznil rektor.

K pozitivům uplynulého roku patří podle něj také nový web UP, vznik stipendia J. L. Fischera pro zahraniční doktorandy i zvyšující se počet zahraničních studentů. Ocenil také úspěšný průběh loňského absolventského setkání i slibné výsledky Nadačního fondu UP. „Čím dál víc funguje jako určitý start-up pro studenty. Má tu pozitivní vlastnost, že netlačí na administrativu a žadatelům dává poměrně volnou ruku i důvěru, což se zatím vyplácí,“ konstatoval s uspokojením rektor. Jak dále připomněl, univerzita se profiluje i ve veřejném prostoru a jako jedna z prvních českých vysokých škol nabídla smlouvu dvěma tureckým vědcům, kterým hrozila perzekuce.

Akreditace, investice a vize nové fakulty

Následující roky podle rektora ovlivní zejména aplikace novely vysokoškolského zákona na fungování univerzity, zejména v oblasti akreditací. „Získání institucionální akreditace by mělo znamenat, že o svých akreditacích v určitých oblastech vzdělávání budeme moci rozhodovat sami,“ uvedl rektor a popsal hlavní úkoly, které bude muset UP pro dosažení svých cílů splnit. „Musíme především vybudovat robustní systém kvality, který bude funkční a efektivní,“ zdůraznil.

V oblasti plánovaných investic se univerzita zaměří zejména na vybudování nových prostor pro univerzitní archiv. Plánuje také rekonstrukci menzy, Sportovní haly a dokončení výstavby Centra kinantropologického výzkumu.

Za největší výzvu pro příští dekádu pokládá rektor vznik další fakulty se zaměřením na informační technologie. „Společnost se vyvíjí, a stejně tak by se měly vyvíjet oblasti, ve kterých poskytujeme vzdělání a výsledky vědy. V budoucnu se bude nade vší pochybnost vše stále víc otáčet kolem informačních technologií. Už v současně době například nejsme schopni uspokojit poptávku firem v regionu po IT odbornících, na čemž může záviset také konkurenceschopnost kraje. Je proto čas o tom začít vážně hovořit a není třeba stavět na zelené louce. Novou fakultu bychom samozřejmě chtěli orientovat na obory, ve kterých jsme dobří a na pracoviště, která zde už jsou, jako jsou katedry informatiky a geoinformatiky nebo Centrum výpočetní techniky.“

Výzvy a rizika budoucnosti

Výhled do budoucnosti spojil rektor s několika hlavními výzvami a riziky, na které by měla být univerzita připravena. Jak uvedl, patří k nim zejména přetrvávající podfinancování vysokých škol, neujasněnost kritérií pro jejich hodnocení i nově připravovaná metodika rozdělování státních dotací. Zdůraznil přitom i geopolitické souvislosti současného světa a politický rámec České republiky a EU.

„Svět v roce 2017 už není tím starým světem, kterým býval. Všechny aktuální změny, jako je volba amerického prezidenta, migrační krize, asertivní Rusko nebo stav Evropské unie, nás ve svém důsledku mohou poškodit. Například rozpad EU by poslal český rozpočet o desítky procent dolů, což by samozřejmě postihlo i univerzity. Nechci samozřejmě vyvolávat žádnou paniku, nicméně je dobré, abychom situaci racionálně analyzovali a pokoušeli se na ni připravit,“ objasnil rektor.

V diskusi se účastníci setkání zajímali o změny, které ovlivní získávání akreditací, o roli Národního akreditačního úřadu nebo o mechanismy vnitřního přerozdělení finančních prostředků z projektů GAČR. Otázky směřovaly také k problematice nízkého finančního ohodnocení zaměstnanců UP, zejména mladých odborných asistentů, nebo k postojům vedení univerzity k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci.