Rektor se sešel se zástupci ukrajinských studentů UP

Ze setkání rektora UP s ukrajinskými studenty. Fotogalerie:
Milada Křížková Hronová
Pátek 25. únor 2022, 15:08 – Text: Milada Křížková Hronová

O tom, jakou pomoc nyní nabízí Univerzita Palackého svým ukrajinským studentům, hovořil s jejich zástupci rektor UP Martin Procházka. Během debaty studenti popsali, co je v současné době tíží nejvíc, zároveň univerzitě vyjádřili poděkování za pomoc.

„Neváhejte se na nás obrátit. Jsme připraveni vám pomoci,“ řekl hned v úvodu před shromážděnými ukrajinskými studenty Martin Procházka, rektor UP. Ve velké zasedací síni Rektorátu UP společně se zástupci zahraničního oddělení a také úseku pro komunikaci a studentské záležitosti UP informoval studenty z Ukrajiny o tom, v čem všem jim v nastalé situaci může být Univerzita Palackého nápomocná.

Během setkání studenti obdrželi informaci o nově vzniklém speciálním webu, který se věnuje událostem, jež souvisí se situací na Ukrajině a aktivitami Univerzity Palackého. Stránka s názvem K situaci na Ukrajině je dostupná z hlavního webu Univerzity Palackého.

„Právě zde najdete informace, které mohou být pro vás nyní stěžejní. Jsou tam i kontakty na univerzitní dobrovolnické centrum, které je schopné zprostředkovat vám nejrůznější formy pomoci. Ve spolupráci se zahraničním oddělením se snažíme domlouvat mobility z Ukrajiny k nám,“ doplnil rektor UP.

V krátkém setkání zazněly informace, které týkaly možnosti udělování víz. Hovořilo se i o psychologické pomoci. Studenti se zajímali o možnosti ubytování jejich rodin, kteří nyní Ukrajinu opouštějí. Někteří z nich vyjádřili přání, aby se na univerzitní půdě otevřeně a vyváženě diskutovalo o konfliktu na Ukrajině a jeho příčinách.

Rektor závěrem apeloval na demokratické principy na univerzitní půdě. „Jsme všichni členové akademické obce, jsou jimi i naši ruští studenti. Jsou tu každý sám za sebe, nejsou reprezentanty politiky Ruska. Byl bych rád, kdybychom v Olomouci zachovali klid a soustředili se na co nejefektivnější pomoc vám a vašim blízkým,“ uzavřel.