Rektor Univerzity Palackého jmenoval do funkce čtyři nové děkany

Na snímku zleva děkan Martin Kubala, Michal Šafář, zprava Vojtech Regec, Jan Stejskal, uprostřed rektor UP Martin Procházka.
Foto: Vojtěch Duda
Pátek 28. leden 2022, 10:37 – Text: Milada Křížková Hronová

Jmenovací dekrety převzali z rukou rektora Univerzity Palackého Martina Procházky Martin Kubala, děkan přírodovědecké fakulty, Vojtech Regec, děkan pedagogické fakulty, Jan Stejskal, děkan filozofické fakulty, a Michal Šafář, děkan fakulty tělesné kultury. Jmenovací dekrety obdrželi na základě rozhodnutí akademických senátů jednotlivých fakult.

Funkční období děkana je čtyřleté a tatáž osoba jej může vykonávat na téže fakultě nejvýše dvě po sobě bezprostředně jdoucí funkční období. Podle daných pravidel určených zákonem o vysokých školách jmenuje děkany rektor univerzity poté, kdy se pro zvolení příslušného kandidáta na děkana vysloví akademický senát dané fakulty nadpoloviční většinou.

„Přeji všem hodně úspěchů v děkanské činnosti a těším se na spolupráci,“ uvedl rektor UP ve své pracovně při jmenování děkanů.

Martin Kubala povede přírodovědeckou fakultu v druhém funkčním období. Jako jediného navrženého kandidáta ho v prosinci zvolil fakultní senát potřebnou nadpoloviční většinou hlasů hned v prvním kole. Bezprostředně po svém zvolení uvedl, že považuje za svou čest, že mohl fakultu v uplynulých letech reprezentovat a že se i v následujících letech bude snažit, aby její důvěru nezklamal. Dodal, že i nadále chce fakultu kultivovat jako prostor pro svobodnou a tvůrčí práci všech akademických pracovníků, zejména pro svobodnou diskuzi. Jako důležitou vnímá otevřenou spolupráci nejen s dalšími fakultami, ale i s širokou veřejností. Jmenovací dekret převzal z rukou rektora UP s účinností od 1. února.

Pedagogickou fakultu povede v prvním funkčním období od shodného data Vojtech Regec. V opakovaných volbách, které se uskutečnily v lednu, získal z tří navržených kandidátů podporu fakultního senátu také v prvním kole. I on ve své krátké řeči bezprostředně po volbě zdůraznil především spolupráci, kterou vnímá jako nejdůležitější element vedoucí k prosperitě fakulty.

Do pozice děkana filozofické fakulty jmenoval rektor UP Jana Stejskala. Fakultu povede s účinností od 1. února v prvním funkčním období. Fakultní senát jej zvolil nadpoloviční většinou hlasů v říjnu, v prvním kole voleb, také jako jediného navrženého kandidáta. Krátce po svém zvolení uvedl, že jako člověk konsenzu chce o všech důležitých věcech na fakultě jednat. Chce podpořit doktorská studia, rozvoj internacionalizace, větší využití institucionální akreditace, projektovou a grantovou činnost či digitalizaci studijní a personální agendy.

Michal Šafář povede fakultu tělesné kultury v druhém funkčním období. V zářijové volbě získal jako jediný kandidát na děkana jednomyslnou podporu fakultního senátu. V následujících letech chce se svým proděkanským týmem pokračovat v započaté práci tak, aby na konci druhého funkčního období předával svému nástupci fakultu, která má úspěšné a hrdé studenty a absolventy, která je nositelkou poznání v kinantropologii a která je centrem sportu nejen na UP, ale v celém regionu. Jmenovací dekret převzal z rukou rektora UP s účinností od 9. února.