Rektor UP podle senátorů přírodovědecké fakulty porušil zákon, požadují jeho odvolání

Foto: Ota Blahoušek
Středa 12. říjen 2022, 17:47 – Text: Šárka Chovancová, Egon Havrlant

Senátoři Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého se na svém dnešním jednání usnesli na tom, že rektor UP Martin Procházka podle jejich názoru závažným způsobem porušil zákon o vysokých školách. Měl tak učinit na začátku října, když dal děkanovi Přírodovědecké fakulty UP Martinovi Kubalovi výpověď z pracovního poměru. Akademický senát PřF UP proto uložil svému předsedovi Karlu Lemrovi, aby podal Akademickému senátu UP návrh na odvolání rektora UP Martina Procházky. O záměru odvolat rektora budou informovány senáty ostatních fakult.

Akademický senát PřF UP také vyzval rektora Martina Procházku, aby výpověď z pracovního poměru pro děkana Martina Kubalu zrušil a za své chybné personální rozhodnutí se veřejně omluvil. Podle senátorů tento neoprávněný pracovněprávní akt poškodil děkana Martina Kubalu i celou Přírodovědeckou fakultu UP. Senát pak pověřil předsedu Karla Lemra, aby o kontroverzním postupu rektora Martina Procházky informoval Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Radu vysokých škol, Českou konferenci rektorů a případně další orgány dle svého uvážení.

Předseda AS PřF UP Karel Lemr má připravit návrh na odvolání rektora Martina Procházky. Akademický senát UP bude nejprve hlasovat o přípustnosti tohoto návrhu. Pokud senátoři rozhodnou, že návrh na odvolání rektora je přípustný, tak o něm bude Akademický senát UP jednat na svém dalším zasedání.

Se závěry jednání akademického senátu přírodovědecké fakulty se chce rektor Martin Procházka nejprve důkladně seznámit. „Teprve poté se rozhodnu, jak budu dál postupovat. V každém případě se dá říci, že vzhledem k předem ohlášeným bodům programu se takové závěry fakultního senátu daly očekávat,“ doplnil rektor.