Říjnový Žurnál: Od Trumpa přes Papuu Novou Guineu až k pravdě a lži

Úterý 24. říjen 2017, 11:00 – Text: Ivana Pustějovská

Co myslíte, přežije ve zdraví Amerika prezidentování Donalda Trumpa? Tipnete si, co je nejčastějším důvodem úmrtí antropologů, kteří se vydávají do terénu na výzkum? A víte, že pokud se dočkáme v obchodech ve stejném obalu i stejných potravin jako třeba v Německu, bude to také zásluha odborníků z UP? Na tyto tři, ale i na mnoho dalších otázek přinese odpovědi nový Žurnál Univerzity Palackého, který vyjde 26. října.

Volným tématem, které v tomto čísle spojuje stěžejní texty, je, s mírnou nadsázkou, „mapování světa“, tedy, jak různé osobnosti z UP přemýšlejí o světě, jak ho vykládají, jak do něj vstupují a jak se ho snaží třeba i změnit. A to doslova. Například jako odborníci z právnické fakulty, kteří zjišťovali, zda lze při současných zákonech vůbec vymáhat stejnou kvalitu a složení zboží ve všech zemích EU. Výsledky své studie představili i v Bruselu a k čemu došli, to zjistíte v novém Žurnálu.

O světě, o tom jaký je i o tom, jaký bude, když jednu z velmocí řídí Donald Trump, je zase řeč v rozhovoru s Josefem Jařabem. „Donald Trump jako americký prezident je šok. New York Times Book Review dokonce uveřejnil článek o tom, že se v Americe zrodil první bulvární prezident,“ říká uznávaný amerikanista a hned také v Žurnálu vysvětluje, v čem je Trump bulvární.

Portrét Martina Soukupa, držitele ceny Neuron pro mladého nadějného vědce, zase ukazuje kolik podob a možností má disciplína zvaná kulturní antropologie. Martina Soukupa zavedla až na Papuu Novou Guineu. „Když se chcete socializovat s místními, žvýkáte s nimi arekové ořechy. Vždycky před cestou a po ní navštěvuji zubaře. Černají a kazí se po nich totiž zuby. A abych nezapomněl, je dobré si k tomu dát ještě trochu tabáku, když už si s nimi povídáte u ohně. Neustále přitom dýcháte kouř. Terénní výzkum se vám tak vepíše do těla jednou provždy.“

Předpokládá se, že lékaři léčí. To je určitě pravda. Někteří lékaři ale také vymýšlejí nové věci. Jako například neurochirurg Lumír Hrabálek, který je autorem unikátního implantátu. I pokud vás ještě nebolí záda, stojí článek psaný pro říjnový univerzitní Žurnál za přečtení.

Pokud si myslíte, že existuje pouze pravda a lež, pak si určitě přečtěte článek o fuzzy logice a Radimu Bělohlávkovi z přírodovědecké fakulty. Dozvíte se, že existuje i „něco mezi tím.“ Zajímavé spojení dvou světů - lékařského a vojenského, pak nabídne rubrika Absolvent. Irena Škodová totiž k titulům MUDr. a primářka přidává ještě „podplukovnice.“

Nový Žurnál toho ale nabízí mnohem víc, třeba mapu olomouckých kaváren, kterou vymysleli studenti PřF, reportáž z absolventského setkání na Vltavě, vysvětlení Ondřeje Bláhy, proč se babímu létu říká „babí“ nebo naprostou grafickou krásu – text psaný sinhálsky.

Žurnál UP vyjde 26. října a bude k dispozici zdarma v označených stojanech na fakultách, v hlavní menze, ve Zbrojnici, v Pevnosti poznání, v UPointu nebo v Konviktu.