Roadshow Přírody zamířila za středoškoláky do Prostějova, Zlína a Kyjova

Foto: Svatava Benešová
Středa 15. únor 2023, 15:00 – Text: Šárka Chovancová

Zajímavé tematické přednášky nabídlo šestnáct odborníků z přírodovědecké fakulty studentům Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově, Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín a Klvaňova gymnázia a střední zdravotnické školy Kyjov. Pedagogové na tyto fakultní školy vyrazili v rámci třídenního turné Roadshow Přírody, pomocí kterého fakulta v řadách středoškoláků nabízí zajímavé odborné přednášky a pravidelně tak propaguje svoji nabídku studia a popularizuje vědu.

„Žáci vyššího gymnázia měli možnost navštívit jednu nebo dvě z celkem dvanácti přednášek, jejichž témata byla opravdu různorodá. Od bioluminiscence a jiných druhů světla přes otázku recyklace látek nebo využití d-prvků pro výrobu léčiv až k plazům a obojživelníkům Jižní Ameriky. Samostatnou dvojici přednášek tvořily kapitoly věnované statistice a pravděpodobnosti. Bylo to opravdu zajímavé a vědomostmi nabité dopoledne,“ uvedla Svatava Benešová ze zlínského gymnázia.

Fakultní školy přírodovědecké fakulty si během celého roku mohou na webových stránkách fakulty vybrat ze 78 přednášek z oblasti matematiky, informatiky, fyziky, biologie a ekologie, chemie či věd o Zemi. Přednášky jsou uskutečňovány přímo na fakultních školách.

„V rámci Roadshow Přírody jsem měl možnost studentům dvou závěrečných ročníků na zlínském gymnáziu představit obor, kterému se věnuji, tedy statistiku. Při podobných příležitostech se snažím vysvětlit, že zdaleka nejde jen o sběr číselných údajů. S pojmem statistika se studenti nejčastěji setkávají ve sdělovacích prostředcích například ve zprávách z oblasti sportu či ekonomiky. Já statistiku představuji jako jeden ze základních pilířů lidského poznání a rozhodování. Pestrost otázek, na které hledáme odpovědi pomocí sběru a analýzy nejrůznějších údajů, studenty vždy překvapí a zaujme. A tak i tentokrát jsme mohli diskutovat o otázkách, které se bezprostředně týkají jejich života a rozhodování, jako je volba vysoké školy, účinnost a rizika očkování či metody bank usilujících o získání nových klientů,“ uvedl Ondřej Vencálek z katedry matematické analýzy a aplikované matematiky.

Ondřej Černotík z katedry optiky prezentoval na Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově přednášku na téma kvantové počítače. „Hovořil jsem o obecných principech, kterými se řídí kvantové počítače, a výzvách, kterým čelí. Zmínil jsem také platformy pro kvantové počítání, jejichž výzkumu se věnujeme na katedře optiky. Některé studenty to zaujalo víc, některé míň, jak to obvykle bývá.“

Marie Pražáková z katedry anorganické chemie se na Klvaňově gymnáziu a střední zdravotnické škole Kyjov věnovala kontrastním látkám používaným v zobrazovacích metodách v medicíně. „Myslím si, že naše přednášky studentům určitě rozšíří obzory. Potěšilo mě, že většina z nich opravdu poslouchala a někteří přišli po přednášce se specifickými dotazy ohledně problematiky, což mě mile překvapilo. Dokonce se podělili i o zkušenosti s dalšími akcemi přírodovědecké fakulty, jako jsou Týden vysokoškolákem na Přírodě a Den otevřených dveří, na základě kterých se rozhodli podat přihlášku právě na naši fakultu. Ti stydlivější se vrhli na naše propagační materiály s tím, že si doma ještě určitě pročtou další informace o naší nabídce studia.“

Koncept atraktivních přednášek Roadshow Přírody vznikl na přírodovědecké fakultě v roce 2019 na Oddělení vnějších a vnitřních vztahů.