Robert Runták: Nadační fond je příležitost pro rozvoj talentů

Robert Runták.
Foto: Archiv NF UP
Sobota 5. leden 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce oslovit a získat další dárce. Proto loni odstartoval kampaň nazvanou „Darujte příležitost!“. Podpořit se ji rozhodla i řada úspěšných absolventů. Některé jsme již zmínili na stránkách Žurnálu Online dříve, další představíme v našem seriálu v průběhu zimního semestru. Dozvíte se, co je k podpoře Nadačního fondu UP vedlo i proč se stále zajímají o dění na naší univerzitě.

Dnes odpovídá na otázky Žurnálu Online Robert Runták, právník a podnikatel, absolvent Právnické fakulty UP.

Jaký význam pro vaši současnou kariéru mělo studium na Univerzitě Palackého?

Studium na univerzitě pro mě mělo naprosto klíčový význam, neboť jsem zde získal vzdělání, které celý život uplatňuji. Myslím, že jsem si už během studia na právnické fakultě díky některým zkušenějším vyučujícím osvojil i jakýsi širší a vybalancovanější pohled na svět, což jsem později velmi ocenil.   

V čem je pro vás přínosné udržovat kontakt se svou alma mater?

Jsem olomouckým patriotem a univerzita k Olomouci naprosto neodmyslitelně patří – je její součástí, v mnoha směrech ji determinuje. Zrovna dnes jsem někde zmiňoval ono okřídlené, pokud je vám méně než 40, buďte v kontaktu se staršími, pokud je vám přes 40, obklopujte se mladšími. Nedávno jsem se přehoupl do té druhé fáze a jako vcelku energický člověk cítím potřebu být v kontaktu s mladšími lidmi, neboť mí vrstevníci začínají být na můj vkus až příliš usedlí, pohodlní či unavení. I v tomto směru je pro mě tedy důležité být v kontaktu s univerzitou, zejména s těmi jejími částmi, kde cítím energii, elán, sílu a vůli věci posouvat dál.

Co říkáte aktivitám Nadačního fondu UP a proč jste se ho rozhodl podpořit?

Myslím si, že Nadační fond UP je skvělý institut. Jeho aktivity se mi velmi líbí a shledávám je jako důležité pro možnost budoucího rozvoje talentovaných lidí. Podporuji více dobročinných aktivit a jsem rád, že k nim teď přibyl i univerzitní Nadační fond. Musím zmínit, že mě zaujal i vpravdě profesionální a individuální způsob, jakým mě univerzita oslovila.

Zpět