Rozhlasové pásmo o nekončícím příběhu univerzity

Foto: Vojtěch Duda
Úterý 14. listopad 2023, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Večer 16. listopadu ve 20 hodin bude mít na stanici Českého rozhlasu Vltava premiéru radiodokument režiséra Michala Bureše Universitas Olomucensis.

Posluchače, kteří si naladí Vltavu v předvečer státního svátku, provede dokumentární pásmo Michala Bureše nejen úctyhodnou historií naší alma mater, ale řeč bude i o přítomnosti a budoucnosti.

„Natočit 45minutový dokument o 450 letech trvání vysokého učení v Olomouci byla vskutku výzva adrenalinová. Nakonec jsem coby autor a režisér vyšel z premisy, že vzdělání a vzdělanost tu s námi byly od počátku věků, jen pohled na ně se proměňoval. Historie olomoucké univerzity to dokládá. Kromě osobních svědectví v dokumentu zazní i unikátní archivní záběry. Vše budou s potřebným nadhledem glosovat herci Igor Bareš a Jana Stryková,“ uvedl režisér Michal Bureš.

Mezi těmi, jejichž hlasy v pořadu zazní, je například emeritní rektor UP Josef Jařab, ředitel Archivu UP Pavel Urbášek, anglista a emeritní profesor FF Jaroslav Macháček, vědec Ondřej Novák z PřF a prorektor pro strategii a vnější vztahy Michal Malacka.

Universitas Olomucensis, dokumentární pásmo o druhé nejstarší univerzitě v Česku, která letos slaví 450 let, si můžete naladit 16. listopadu od 20.00 hodin na stanici Český rozhlas Vltava.

Stejná stanice nezapomene na UP ani 17. listopadu. Právě na jejích vlnách bude od 19 hodin přímý přenos Slavnostního večera ke 450. výročí Univerzity Palackého z olomouckého sálu Reduta. Podrobně jsme psali zde.