Ruská agrese. Odborníci vysvětlí, k čemu slouží mezinárodní sankce

Debata se uskuteční na právnické fakultě – v rotundě (budova A). Foto: PF UP
Pondělí 21. listopad 2022, 11:00 – Text: Eva Hrudníková

Proč zavádět mezinárodní sankce, kdy je možné je použít a vyplývají z nich i nějaké povinnosti pro české občany? I tyto otázky budou rozebírat hosté kulatého stolu nazvaného Mezinárodní sankce v kontextu ruské agrese – k čemu slouží, jak se aplikují a jak působí na Rusko?, který připravuje Centrum pro mezinárodní humanitární a operační právo (CIHOL) při právnické fakultě. Debata se uskuteční 25. listopadu na právnické fakultě a je určena široké veřejnosti.

Kulatý stůl se zaměří na mezinárodní sankce jako významný institut mezinárodního práva, a to v kontextu ukrajinské krize. Pozvání organizátorů do debaty přijali Otakar Foltýn, náčelník Vojenské policie a člen CIHOL, Magdaléna Plevová, právní expertka z Finančního analytického úřadu, Karel Svoboda, odborník na politickou ekonomii, a Michael Romancov, expert na geopolitiku. Právnickou fakultu a CIHOL bude reprezentovat Petr Stejskal z katedry mezinárodního a evropského práva.

„Pozvaní hosté spolu se mnou posluchačům přiblíží, jaké místo mají sankce v mezinárodním právu a mezinárodních vztazích, jaké jsou podmínky pro jejich použití, jak jsou aplikovány v České republice, jaké dopady mohou mít na Rusko a jak zamezit jejich obcházení. Protiruské sankce tedy budou diskutovány jak optikou mezinárodního a českého práva, tak i z pohledu mezinárodní bezpečnosti, mezinárodních vztahů a geopolitiky,“ uvedl za organizátory Petr Stejskal. I vzhledem k širokému oborovému zaměření hostů je debata otevřená všem zájemcům o téma.

Kulatý stůl Mezinárodní sankce v kontextu ruské agrese – k čemu slouží, jak se aplikují a jak působí na Rusko? se uskuteční na právnické fakultě (budova A, rotunda) v pátek 25 listopadu od 16:00. Kvůli omezené kapacitě učebny je nutná rezervace míst přes jednoduchý přihlašovací formulář. Akce bude také živě streamovaná na fakultním YouTube kanále.

CIHOL v souvislosti s válkou na Ukrajině letos pořádalo již několik akcí. Například na začátku března, jen několik dní po zahájení ruské invaze, to byl kulatý stůl Válka na Ukrajině z pohledu mezinárodního práva.

25. listopadu 2022 | od 16:00 | PF UP (budova A, rotunda)
rezervace míst ZDE
live přenos – YouTube kanál PF UP