S angličtinou a němčinou zdravotníků pomůže nová online platforma HELP2

Logo projektu.
Repro: Žurnál UP
Středa 26. leden 2022, 9:00 – Text: Martin Višňa

Pracovníci ve zdravotnictví, studenti škol se zdravotnickým zaměřením, ale i další zájemci o tuto oblast mohou ke zlepšování jazykových kompetencí nově využívat online platformu, která vznikla v rámci projektu Healthcare Language Learning Programme 2 (HELP2) podpořeného programem Erasmus+. Na obsahu v angličtině a němčině se podíleli pedagogové a překladatelé z osmi evropských zemí, práce koordinovala Fakulta zdravotnických věd UP.

V mezinárodním konsorciu spolupracovala fakulta již na dřívějším projektu HELP, který byl ukončen v roce 2017. Jeho výstupem byly dvě desítky témat z oblasti medicíny, ošetřovatelství a také interkulturních kompetencí zpracovaných v anglickém jazyce do interaktivních vzdělávacích modulů v e-learningovém systému Moodle. Projekt byl za inovativní přístup oceněn Evropskou komisí, zároveň však vznikla poptávka po dalších tématech i další jazykové variantě. To nabízí právě nyní završený projekt HELP2.

„Vytvořili jsme čtrnáct nových modulů v angličtině s tím, že jsme se oproti těm starším zaměřili více oborově. Témata jsou tak věnována například fyzioterapii, porodní asistenci nebo výživě a nutričnímu poradenství. Zároveň vznikla i německá verze, kde jsme zpracovali témata, po kterých je poptávka v německy mluvících zemích. Jde například o lekce zaměřené na anamnézu, péči o seniory nebo třeba přírodní medicínu. Jak v anglické, tak v německé verzi jsou doplněné i moduly týkající se interkulturních kompetencí,“ přibližuje hlavní řešitel projektu Lukáš Merz z Ústavu společenských a humanitních věd FZV UP.

Kromě nových témat a německé verze přináší HELP2 ale i novinky a vylepšení technického rázu. „Snažili jsme se využít co nejvíce funkcionalit, které nabízí nová verze systému Moodle jak ve webové, tak v mobilní podobě, jako jsou třeba cvičení, kde se doplňují části textu přetažením, nebo kontrolní otázky vnořené do poslechových nahrávek či videí,“ dodává Lukáš Merz s tím, že nově zpracovaná anglická i německá témata lze stáhnout také ve formátu PDF. Obsahově se od online verze příliš neliší, interaktivitu suplují QR kódy, které učebnice s online obsahem propojují.

Výukové materiály najdou zájemci zdarma ZDE

Na projektu HELP2 spolupracovalo konsorcium vysokých škol a dalších organizací nabízejících vzdělání v oblasti zdravotnictví z osmi evropských zemí, mimo jiné z Bulharska, Německa, Litvy nebo Portugalska. Za olomouckou univerzitu se podílela nejen Fakulta zdravotnických věd UP, jejíž Ústav společenských a humanitních věd projektové práce koordinoval, ale zapojili se i odborníci z dalších pracovišť. Nahrávkám mimo jiné propůjčili své hlasy vyučující z katedry anglistiky a amerikanistiky a katedry germanistiky Filozofické fakulty UP či Ústavu cizích jazyků Pedagogické fakulty UP, učebnicím dalo podobu Vydavatelství UP.