Šamanské bubnování i latinské tance. Senioři, neseďte doma! Přijďte potěšit duši a rozhýbat tělo do Pevnosti poznání

Úterý 11. září 2018, 8:46 – Text: OK

Olomouc (11. 9. 2018) - Senioři, kteří mají chuť udělat něco pro sebe a poznat nové lidi, se mohou v těchto dnech hlásit na workshopy v Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Mohou si zatančit v rytmu latinské hudby, zahrát divadlo, malovat a tvořit nebo se naučit bubnovat na šamanské bubny.

Lidé v pokročilém věku nebo děti, které chtějí dát originální dárek svým rodičům nebo prarodičům, mají teď jedinečnou šanci. Spolek Pro Poznání přišel s nápadem, jak rozšířit nabídku programů pro seniory, kteří chtějí prožívat stále něco nového. Po úspěšném cyklu Blízká setkání třetího věku je teď spuštěna registrace na pět tematických workshopů. Ty startují v říjnu a konají se v dopoledních hodinách v prostorách Pevnosti poznání.

Jedním z kurzů je interaktivní hudební terapie pod vedením profesionálního muzikanta Ivo Batouška, který slibuje strhující bubenickou delikatesu. V programu budou bubny a perkuse jemně okořeněné zpěvem a senioři se seznámí s bubny z celého světa. Bubnování má v programu také další lektor Lubomír Holzer, který je předsedou Evropské Asociace Celostní Muzikoterapie. Účastníci poznají základy muzikoterapeutického bubnování a naučí se dynamickou relaxaci.

Příznivci pohybu se mohou přihlásit na kurz Nepárové latinské tance. Ty jsou určeny dámám
a pánům bez tanečního partnera, pro začátečníky i pokročilé, pro ostýchavé i bez ostychu. „Tanec je všestranný pohyb rozvíjející nejen svalové partie celého těla, ale také rovnováhu
a koordinaci. Pro lidský mozek má stejně blahodárné účinky jako paměťové techniky
a mozkový jogging. Proto je mimořádně prospěšný pro udržování jak fyzické, tak psychické kondice. Při tanci se navíc intenzivně uvolňují endorfiny (tzv. hormony štěstí), které mají blahodárný vliv na naši psychiku a pomáhají zapomenout na starosti,“
řekla Ivana Fellnerová, předsedkyně spolku Pro poznání, která pro tento taneční workshop oslovila lektora Pavla Johna. Ten je držitelem nejvyšší národní výkonnostní třídy ve standardních i latinskoamerických tancích.

Další dva zajímavé workshopy povedou ženy. Táňa Kasalová umí léčit pomocí tužky, papíru a barev. Vede kurzy arteterapie a je zakladatelkou spolku Usměj se - terapie tvořením. „Je dobré starat se o tělo, ale stejnou péči potřebuje i naše duše. Workshop pomůže zapomenout na řadu omezení, která každého z nás více či méně svazují. Proč vlastně tvořit? Třeba proto, že je to lidská přirozenost. Arteterapie vám navíc nabízí pomocí tvorby vynést na povrch něco, co vás tíží. Možná tak po letech najdete řešení různých situací,“ vysvětlila Táňa Kasalová. Odpočinout si od starostí všedního dne nabídne i workshop Drama, hra a improvizace pedagožky Jany Jurkasové. V jeho průběhu se zájemci skrze metody a postupy dramatického umění vydají na cestu k uvědomění si vlastní sebehodnoty a jedinečnosti. Prostřednictvím osobního prožitku si vyzkouší hru a improvizaci, objeví výrazové možnosti svého těla a hlasu a rozvinou svoji osobitost a kreativitu.

Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání se seniorům věnuje již několik let. Ve spolupráci se Spolkem Pro poznání založilo v roce 2016 unikátní cyklus Blízká setkání třetího věku, který se zaměřuje na trénování paměti, fyziologii lidského těla, fyzioterapii, ale i na řadu dalších aktivit. Tento promyšlený vzdělávací celek posiluje nejen poznávací funkce, ale pomáhá udržet seniory po všech stránkách aktivní. Kurzy se konají ve třech volně na sebe navazujících semestrech.

Registrace na http://www.pevnostpoznani.cz/pro-seniory/

Rozpis workshopů v Pevnosti poznání:

DRAMA, HRA A IMPROVIZACE

Kdy: 1. října 2018, 9:30–11:30

Lektor: MgA. Jana Jurkasová, pedagog literárně dramatických oborů na ZUŠ, VOŠ a UPOL, divadelní lektorka a koordinátorka uměleckého vzdělávání v Divadle na cucky

INTERAKTIVNÍ HUDEBNÍ TERAPIE

Kdy: 8. října 2018, 9:30–12:00

Lektor: Ivo Batoušek, profesionální hudebník, učitel, muzikoterapeut, provozovatel soukromé bubenické školy Jumping Drums

MUZIKOTERAPIE – BUBNOVÁNÍ

Kdy: 15. říjen 2018, 10:00–12:00

Lektor: PaedDr. Lubomír Holzer, praktický muzikoterapeut a dlouholetý lektor kurzů muzikoterapie, předseda Evropské Asociace Celostní Muzikoterapie

Arteterapie – Tvořivé léčení

Kdy: 29. října 2018, 10:00–12:00

Lektor: Mgr. Táňa Kasalová, profesionální lektor arteterapie a práce s dlouhodobě nemocnými v nemocnicích, zakladatelka spolku Usměj se - terapie tvořením

Nepárové latinské tance

Kdy: 5. listopadu 2018, 10:00–12:00

Lektor: Pavel John, profesionální lektor tance a společenské výchovy taneční školy Coufalovi, držitel nejvyšší národní výkonnostní třídy ve standardních i latinskoamerických tancích

Cena jednoho dvouhodinového workshopu je 200 Kč za osobu. Tato zvýhodněná cena kurzu je platná do 12. 9. 2018. V ceně jsou zahrnuty veškeré pomůcky, nástroje, výtvarný materiál a nápoje. Při platbě od 13. 9. 2018 je cena kurzu 250 Kč za osobu.

Kontaktní osoba:
Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace