Sarajevští doktorandi si z Olomouce odvezli cenné rady ke svým výzkumům i kontakty

Sarajevští studenti strávili nejvíce času s Ondrejem Hamuľákem (vlevo), proděkanem pro vědu a výzkum. Foto: Eva Hrudníková
Pátek 26. listopad 2021, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Trojice doktorandů ze Sarajeva má za sebou týdenní intenzivní pobyt na právnické fakultě. Podpora doktorských studentů partnerské fakulty, poskytnutí metodického vedení i sdílení dobré praxe bylo součástí projektu CLOSER. Jeho cílem je vytvořit úzké vazby mezi fakultami v Olomouci a Sarajevu a přiblížit právní vzdělávání v Bosně unijním standardům.

„Vybraným doktorandům jsme poskytli zázemí naší fakulty, přístup k elektronickým zdrojům naší knihovny i zpětnou vazbu k jejich výzkumu,“ shrnul Ondrej Hamuľák, proděkan pro vědu a výzkum PF UP a koordinátor projektu. Studenti měli na programu například schůzku s vedením fakulty, kdy jim byly představeny zahraniční aktivity i nástroje podpory vědy a výzkumu. Absolvovali konzultace k tématům svých dizertačních prací s mentory z řad olomouckých akademiků, spolu s proděkanem Hamuľákem jimi byli Michael Kohajda a Pavel Petr. „Mentoři by měli zůstat se studenty v kontaktu i po skončení jejich pobytu,“ doplnil proděkan Ondrej Hamuľák.

Dalším bodem týdenního programu byl workshop k organizaci a plánování doktorského výzkumu a sdílení studijních zkušeností, který vedli Zuzana Vikarská s proděkanem Hamuľákem. Pobyt zakončil společný workshop hostujících doktorandů s olomouckými, kde všichni prezentovali své dizertační projekty a vzájemně diskutovali přístupy ke studiu.

Sarajevští doktorandi – Vesna Lazić, Lejla Ramić a Damir Muminović – vzešli z výběrového řízení na své domácí fakultě. „Pro mě, doktorandku, která začíná psát dizertační práci, jsou podobné příležitosti důležité. K podání přihlášky do výběrového řízení mě motivovala touha objevovat a učit se nové věci, získat jiný pohled na věc z hlediska mého výzkumu a setkat se s mladými kolegy a odborníky z olomoucké právnické fakulty,“ uvedla Lejla Ramić.

Všichni tři se shodli, že pobyt naplnil jejich očekávání vrchovatě. „Byl to můj první studijní pobyt. Program připravený olomouckou fakultou byl skvěle sestaven, odpovídal našim potřebám a pro mě byl velmi přínosný. Odvážím si nové kontakty, cenné zdroje pro svůj výzkum a spoustu doporučení i praktických zkušeností,“ zhodnotil Damir Muminović. S tím, že velmi příjemným bonusem bylo poznání Olomouce, studentského města s bohatou historií. „Pobyt v Olomouci kolegům velmi rád doporučím.“

Na návštěvu doktorandů v nejbližších dnech naváže další aktivita projektu CLOSER. „Na fakultu má dorazit Iza Razija Mešević, proděkanka pro mezinárodní spolupráci sarajevské právnické fakulty. „I ona bude mít k dispozici knihovnu a bude tu zde realizovat svůj výzkum. Navíc budeme jednat o další spolupráci mezi našimi školami,“ dodal Ondrej Hamuľák.

Projekt CLOSER, jehož hlavním řešitelem je děkan olomoucké fakulty Václav Stehlík, uspěl vloni jako jediný v oblasti společenských a humanitních věd ve výzvě ministerstva zahraničních věcí. Podporu získal z dotačního programu Posilování kapacit veřejných vysokých škol v rozvojových zemích. Vedle Ondreje Hamuľáka je jeho odborným garantem a koordinátorem také Martin Faix, proděkan PF UP pro zahraniční záležitosti.