Sbor Ateneo se chystá nahrát společné CD s pěveckými kolegy z Norska

Foto: Ateneo
Čtvrtek 28. září 2023, 8:00 – Text: (red)

Nahrávkou společného CD ze živého koncertu vyvrcholí na počátku října návštěva univerzitního sboru z norského Tromsø, který v Olomouci přivítá Smíšený komorní sbor Univerzity Palackého Ateneo.

Norská návštěva je pokračováním již probíhající úspěšné spolupráce z května letošního roku, kdy se během společného koncertu a workshopu oba univerzitní sbory sešly za polárním kruhem v Tromsø.  Nyní se tak na oplátku seznámí s českým prostředím, hudební kulturou i publikem zpěváci z Norges Arktiske Studentkor (NAS), který funguje při UiT University of Tromsø.

Univerzitní pěvecký sbor Ateneo pod vedením Pavla Režného, pedagogického a vědeckého člena katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty UP, tak bude mít nejen možnost předvést svůj repertoár norským kolegům v domácím prostředí historické Olomouce, ale také v novém koncertním prostředí nahrát a vydat společné CD obou pěveckých sborů.

„Nahrávka bude složená ze tří částí. Jednu budou tvořit nahrávky norského sboru, druhou našeho Atenea a třetí část bude výsledkem společného úsilí zpěváků obou sborů. Společné skladby byly velmi příznivě přijaty v obou sborech. Problémem se neukázala ani norština pro Čechy, ani čeština pro Nory. Norský sbor má podstatně mladší historii než my a velmi zapojuje zahraniční studenty, kteří na školu přijíždějí v rámci programu Erasmus. Věřím, že budeme spolupracovat i nadále. Bude záležet na tom, jak se podaří norskému sboru stabilizovat členskou základnu a samozřejmě také zda se podaří získat potřebné finanční zdroje na realizaci dalšího projektu. Pro všechny zúčastněné je to vítaná nová zkušenost, která je posouvá dále nejen v oblasti hudební kultury,“ uvedl Pavel Režný.

Nahrávka vznikne jako live snímek na koncertu v sobotu 7. října 2023 od 18:30 v nově otevřeném Červeném kostele Vědecké knihovny Olomouc. Oba sbory se budou společně na toto vystoupení připravovat na workshopech v Uměleckém centru UP. Koncert je určen nejširší veřejnosti, pozvání přijali i zástupci Olomouckého kraje, města Olomouce a Univerzity Palackého.

Společné aktivity obou univerzitních těles jsou realizovány díky programu Bilaterální spolupráce financovaného v rámci projektu Together in Chorus financovaného z Fondů EHP a Norska 2014–2021 za účelem posílení vzájemných vztahů a výměny zkušeností mezi Českou republikou a donorskými státy (Norsko, Island, Lichtenštejnsko).